Wiele osób uważa, że pranie dywanu w domu nie należy do najłatwiejszych czynności. Duża część z nich zastanawia się jak prać dywaN, na którym znajdują się widoczne plamy tak, aby go nie uszkodzić. Jednak usuwanie nieczystości bywa kłopotliwe nawet w przypadku tych produktów, które zostały wykonane z włókien syntetycznych. Szukasz sprawdzonych sposobów na czyszczenie dywanów w domu? Poniżej znajdziesz kilka z nich.
Zastanawiasz się, jak często należy czyścić dywany? Zależy to od wielu czynników takich jak:
· jego lokalizacja w domu (dywany w salonie muszą być odkurzane i prane częściej niż te w sypialni);
· liczba domowników i ich przyzwyczajenia (zdejmowanie obuwia po wejściu do domu);
· obecność zwierząt domowych.
Podczas codziennego czyszczenia dywanu w domu należy także zwrócić uwagę na rodzaj wykorzystywanych preparatów. Wybranie niewłaściwego środka może uszkodzić włókna, co nie będzie dobrze wyglądać. Dlatego osoby, które nie miały nigdy do czynienia z takimi czynnościami często decydują się na pranie dywanów przez profesjonalistów. Taką usługę zazwyczaj powtarza się co roku, co pozwala usunąć wszelkie zabrudzenia z każdego zakamarka dywanu.
Podstawowe czyszczenie dywanów - odkurzanie
Jedną z podstawowych czynności, jeżeli chodzi o czyszczenie dywanów w domu jest przede wszystkim ich regularne odkurzanie. Częstotliwość tej czynności zależy przede wszystkim od typu włosia. Znacznie rzadziej czyści się dywany z długim włosiem wełnianym. W ich przypadku zabrudzenia są zdecydowanie mniej widoczne, chociaż wiele zależy także od koloru. Zwykle wystarcza jednak odkurzanie raz na dwa tygodnie. Jeżeli natomiast dywan ma domieszkę włókien syntetycznych, a dodatkowo runo jest dość krótkie - wówczas wszelkie zanieczyszczenia osiadają w górnej części i są bardzo widoczne. W takim przypadku odkurzanie powinno wykonywać się raz na tydzień.
Jakich zasad należy przestrzegać przy odkurzaniu dywanów?
1. Nie korzystaj z turboszczotki, która może zniszczyć delikatne włókno - szczególnie w przypadku dywanów shaggy https://dywanychemex.pl/dywany-shaggy.
2. Zadbaj o odpowiednią siłę ssania - w przypadku niewielkich zanieczyszczeń nie ma potrzeby korzystania z najmocniejszego trybu.
3. Nie odkurzaj całego dywanu, jeżeli zabrudzona jest tylko jego część - wyczyść wyłącznie ten obszar, na którym znajduje się brud.
Czyszczenie dywanów w domu - tradycyjne metody
Skuteczną metodą na czyszczenie dywanów , z której korzystały poprzednie pokolenia, nie mając dostępu do odkurzaczy, było ich trzepanie na trzepaku. Sposób ten pozwala usunąć wszelkie zanieczyszczenia bez ryzyka uszkodzenia włókien, nie są one bowiem wciągane przez urządzenie.
Chociaż najnowsze odkurzacze mają często funkcję delikatnego odkurzania i wyposażone są w specjalne szczotki do dywanów, to jednak sporo osób wraca do dawnych sposobów. Co prawda zajmują one więcej czasu i wymagają zwykle współpracy dwóch osób - szczególnie jeżeli dywan jest dość sporych rozmiarów. Metody te jednak pozwalają utrzymać dywan w dobrej formie przez dłuższy czas. Ma to ogromne znaczenie dla tych osób, które naprawdę sporo zainwestowały w tego typu wyposażenie domu.
Jak prać dywan na sucho? Czy to w ogóle możliwe?
Sporo osób zastanawia się, czy tradycyjne mycie dywanów to jedyny sposób, aby pozbyć się zabrudzeń i plam. Okazuje się natomiast, że są inne sposoby. Rozwiązaniem może być między innymi czyszczenie dywanu sodą. Jak to zrobić?
· Posyp powierzchnię dywanu niewielką ilością sody oczyszczonej.
· Pozostaw proszek na ok. 30-40 minut.
· Odkurz dokładnie całą powierzchnię - usuniesz wówczas nie tylko sodę, ale także wszelkie zabrudzenia.
Obawiasz się działania sody? Wielu producentów oferuje gotowe preparaty, które służą do czyszczenia dywanów bez użycia wody. Ich działanie jest dokładnie takie samo, jak to, które opisano powyżej. Dodatkowo jednak gwarantują one piękny zapach, co jest ich ogromną zaletą.
Pranie dywanów za pomocą pary - czy to dobry pomysł?
Czyszczenie za pomocą pary staje się w ostatnich latach coraz popularniejszym rozwiązaniem. Wykorzystuje się go nie tylko w przypadku usuwania zabrudzeń z podłóg. Wiele nowoczesnych pralek ma opcję odświeżenia odzieży za pomocą pary. Mogłoby się więc wydawać, że taka metoda jest delikatna i wręcz stworzona do dywanów . Jednak nic bardziej mylnego. W domowych warunkach i przy braku znajomości tej metody, oddziaływanie wysoką temperaturą na naturalne włókno może je uszkodzić.
Nie oznacza to jednak, że czyszczenie dywanów za pomocą pary nie jest zupełnie niemożliwe. Na rynku działa wiele firm, które zajmują się tym profesjonalnie. Wykorzystuje się w tym przypadku specjalne urządzenia, które są w stanie rozpuścić nawet najtrudniejsze zabrudzenia, które są głęboko osadzone w runie dywanu. Co więcej, para ma jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę. Przy jej pomocy można wyeliminować szkodliwe dla zdrowia bakterie, pleśń i grzyby. Te najczęściej można znaleźć szczególnie pomiędzy długimi włóknami.
Jak wyprać dywan z długim włosiem? Uważaj na ilość wody!
Podstawową zasadą, jeżeli chodzi o pranie dywanu w domu jest umiar w zakresie wykorzystania wody. Jest to szczególnie ważne w przypadku włosia wełnianego. Zastanawiasz się dlaczego? Dolna część określana jest hydrofilową. Oznacza to, że ma ona zdolność do zatrzymywania wody. Jeżeli więc użyjesz jej zbyt dużo, to będzie Ci trudno wysuszyć dywan. Nadmierna wilgoć prowadzi do rozwoju groźnych bakterii, a w konsekwencji do powstania grzyba w runie.
Jak wyczyścić dywan zgodnie z zasadami eko?
Wiele osób stara się żyć zgodnie z zasadami eko, troszcząc się o naturalne środowisko. Dotyczy to nie tylko codziennych nawyków, ale również porządków w domu. Na czym to polega? Przede wszystkim na rezygnacji z chemicznych preparatów i zastąpieniu ich naturalnymi środkami jak np. soda lub ocet. Czy metody te są skuteczne? Jak najbardziej. Co więcej, sprawdzają się często zarówno w przypadku mniejszych zabrudzeń, jak i uciążliwych plam np. po napojach takich jak:
· kawa lub herbata,
· sok pomarańczowy lub malinowy,
· czerwone wino.
Jak wyczyścić biały dywan, aby zachwycał swoim kolorem?
Czyszczenie dywanów w białym kolorze lub kremowych jak np. https://dywanychemex.pl/Dywany-Versay-fringes-chodnik/6365a-cream-versay-ejf to jedno z najtrudniejszych zadań. Jasna powierzchnia doskonale chłonie różnego rodzaju zabrudzenia podczas codziennej eksploatacji. W tym przypadku bardzo ważna jest więc systematyka. Nawet niewielkie zabrudzenia warto usuwać na bieżąco, aby nie wniknęły głęboko w strukturę włókien. Usuwając zanieczyszczenia z powierzchni znacznie łatwiejsze jest także pranie dywanu.
Od czasu do czasu warto również odświeżać biały dywan metodą na suchą. Na czym to polega? Konieczne będzie przygotowanie preparatu, który składa się płatków mydlanych oraz skrobi ziemniaczanej. Składniki te należy ze sobą zmieszać, a następnie posypać nimi równomiernie dywan. Dobrze jest także delikatnie poruszać runo ręką, aby substancje wniknęło nieco w głąb materiału. Następnie mieszankę zostawia się na 30-40 minut, aby mogła zadziałać. Po tym czasie wystarczy dokładnie odkurzyć dywan i cieszyć się jego świeżym wyglądem oraz pięknym zapachem.
Czyszczenie dywanów z uciążliwych plam po winie
Chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Plamy z wina są jednymi, które zdarzają się najczęściej - szczególnie, jeżeli regularnie spotykasz się ze znajomymi w domu i raczycie się tym trunkiem. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim najważniejsza jest szybka reakcja. Nie warto zostawiać zabrudzeń do rana następnego dnia, ponieważ pozbycie się ich będzie naprawdę trudne.
Jeżeli wylejesz na dywan wino, sięgnij więc po ręczniki papierowe lu szmatkę, które dobrze chłonie wilgoć. Przyłóż ją do powierzchni, aby zebrała wino. Pamiętaj jednak, aby go nie wcierać! W miejscu, gdzie znajdował się płyn wysyp sporą ilość soli - tak, aby wchłonęła wino. Następnie odkurz dywan. Warto mieć w domu niewielki odkurzacz ręczny, który w takich sytuacjach bywa niezwykle przydatny. Sól powinna usunąć wszelkie zabrudzenia. Jeżeli jednak runo jest bardzo jasne np. białe i pozostał na nim ślad - zapierz dodatkowo miejsce letnią wodą z dodatkiem mydła. Po tej czynności osusz powierzchnię ręcznikiem papierowym.
Jak wyczyścić dywan po czworonogu?
Coraz częściej można spotkać się z tym, że psy i koty mieszkają razem ze swoimi właścicielami. Jest to szczególnie charakterystyczne dla miast. Jeżeli w Twoim domu znajduje się pies lub kot i decydujesz się na dywan, to musisz liczyć się także z większym narażeniem na częstsze sprzątanie. Usuwanie sierści pupila wystarczy usunąć za pomocą odkurzacza lub specjalnej rolki, którą można otrzymać w sklepie zoologicznym. To żaden problem. Ten pojawia się jednak w momencie, kiedy decydujesz się na szczeniaka. Zwierzę, zanim nauczy się podstawowych zasad higieny, może polubić dywan, załatwiając na niego swoje potrzeby.
Istnieją dwa rozwiązania, jeżeli chodzi o prawie dywanów po czworonogach. W przypadku naprawdę dużych zanieczyszczeń najlepiej zdecydować się na oddanie ich w ręce profesjonalistów, którzy poradzą sobie nawet w trudnych przypadkach. Jeżeli jednak zabrudzenia nie są przerażające, można spróbować samodzielnie wyczyścić dywan. Najlepiej sprawdzą się tu domowe metody z użyciem wody z octem. Gdy to nie pomaga, warto zastosować mieszankę wody utlenionej, sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń.
W sklepach można znaleźć także różnego rodzaju gotowe preparaty do usuwania zanieczyszczeń po zwierzętach. Te nie tylko radzą sobie z plamami, ale eliminują również średnio przyjemne zapachy. To bardzo ważne, aby po incydentach z udziałem swojego pupila móc wrócić do komfortowej codzienności.
Jak prać dywan , na którym znajdują się tłuste plamy?
Tłuste plamy po potrawach czy nawet kosmetykach to prawdziwa zmora, jeżeli chodzi o dywany. Są one bardzo widoczne szczególnie w przypadku, kiedy te mają krótkie włosie. Sporo osób jest przekonanych, że tego typu zabrudzenia nie są możliwe do usunięcia. Tymczasem są sposoby, które skutecznie działają nawet na olej czy inne tłuste plamy. Jednak podobnie, jak w przypadku innych zanieczyszczeń niezwykle ważne jest szybkie działanie.
Podstawową metodą, która sprawdza się w przypadku oleistych plam na dywanie jest zastosowanie zmywacza do paznokci, który znajduje się w większości domów, gdzie mieszkają kobiety. Warto natomiast zauważyć, że po wyczyszczeniu powierzchni takim środkiem należy dobrze usunąć go z powierzchni przy użyciu wody (lecz w odpowiedniej ilości). Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ miejsce, w którym zastosowano zmywacz będzie znacznie bardziej podatne na inne zabrudzenia i kurz.
Skuteczną metodą na usunięcie tłustych plam z dywanu lub wykładziny jest także użycie żelazka. Sposób ten sprawdza się szczególnie w przypadku dłuższego włosia. Co należy zrobić, aby pozbyć się zabrudzeń? Do miejsca, gdzie znajduje się plama trzeba przyłożyć bibułkę lub papier śniadaniowy. Następnie trzeba przejechać kilka razy rozgrzanym żelazkiem. Tłuszcz powinien wchłonąć się w papier.
Pranie dywanu w domu - na co uważać, wybierając gotowe preparaty chemiczne?
Stosowanie gotowych środków do usuwania zabrudzeń z dywanów jest bardzo wygodne. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie preparaty mogą być stosowane na konkretnych typach dywanów. O ile w przypadku tych modeli, które mają syntetyczne runo nie ma większych ograniczeń, o tyle znacznie trudniej jest w przypadku dywanów wełnianych. Dlatego podstawową kwestią podczas zakupu jest sprawdzenie etykiety, na której zwykle producent umieszcza wszelkie niezbędne informacje na ten temat.
Zdarza się, że osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z czyszczeniem dywanów, sięgają po profesjonalne środki, twierdząc, że są one bezpieczne. Jednak nawet taki preparat może być przeznaczony do konkretnego typu dywanów. Tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę jest więc samo pH. Im wyższa wartość - tym mocniejszy środek. Jednak te produkty, w których wspomniane pH przekracza 10 nie nadają się zwykle do dywanów wełnianych. Mogą powodować przebarwienia lub uszkodzenie runa.
Bardzo ważne jest także to, aby nawet na duże zabrudzenia z herbaty, kawy czy wina nie używać wybielaczy. Środki, które w swoim składzie mają chlor destrukcyjnie działają na dywan. Zwykle prowadzą one do odbarwień lub osłabiają włókna, przez co po pewnym czasie te prezentują się mało estetycznie. Jeżeli więc doprowadzisz do powstania plam, których nie będziesz w stanie samodzielnie usunąć, to zdecydowanie lepiej zdecydować się na profesjonalne czyszczenie przez firmę, która użyje w tym celu specjalnych metod i środków.
Jak uniknąć zabrudzeń na dywanie?
Czyszczenie dywanów wełnianych oraz wszystkich innych jest zdecydowanie łatwiejsze, jeżeli zachowuje się ostrożność i zapobiega trudnym do usunięcia zabrudzeniom. Jak należy postępować, aby utrzymać je w czystości? Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych wskazówek.
Podstawą jest zmiana obuwia na domowe. Dotyczy to nie tylko domowników, ale osób, które zapraszasz do swojego domu. Chociaż niektórym wydaje się to dziwne, to szczególnie jesienią i zimą można uchronić się od sporych zabrudzeń. Warto więc zaopatrzyć się w zapasowe komplety pantofli dla gości lub uprzedzić ich, aby zabrali ze sobą obuwie na zmianę.
Podobnie, jak dbasz o to, aby na swoim obuwiu nie roznosić zanieczyszczeń, tak samo możesz dbać o czystość łap swoich czworonogów. Po każdym spacerze na zewnątrz wyczyść łapy zwierzaka i dobrze je osusz. Wówczas ryzyko, że zabrudzi dywan będzie mniejsze.
Jeżeli jesteś osobą palącą, to postaraj się, aby ograniczyć tę czynność w domu. Tytoń nie tylko szkodzi Tobie i domownikom, ale także ma wpływ na domowe wyposażenie. Oprócz tego, że pozostawia po sobie mały przyjemny zapach, którym przenika wszystko, to wpływa również na przebarwienia. Dotyczy to nie tylko dywanu, firan i zasłon. Dym tytoniowy zmienia także kolor ścian, co widoczne jest szczególnie na suficie.
Zachowując ostrożność oraz korzystając ze wszystkich wyżej przedstawionych wskazówek na temat tego jak prać dywan, utrzymasz swoje wyposażenie w czystości i co najważniejsze będziesz cieszył się nim przez długie lata.