Dywan sznurkowy z polipropylenu jest praktyczny i bardzo trwały. Nie chłonie zabrudzeń i jest odporny na wilgoć, dlatego jest doskonałym rozwiązaniem do przedpokojów, często używanych pomieszczeń, kuchni i na tarasy. Można go czyścić na sucho lub na mokro – zarówno odkurzaczem, jak i szczotką z szamponem do dywanów. Podpowiadamy, jak czyścić dywany sznurkowe – w całości i z pojedynczych plam.
Warto wiedzieć! Co to jest dywan sznurkowy?
Dywan sznurkowy to inaczej dywan tkany na płasko lub dywan sizalowy. Powstaje poprzez ciągnięcie między sobą włókien wątku i osnowy. Tradycyjnie jest pozbawiony fryzów czy innych włochatych motywów dekoracyjnych – jest płaski. Jednak coraz częściej pojawiają się też dywany sznurkowe płasko tkane z włosem fryz (zerknij na nowoczesną kolekcję Patio).
Ciasno splecione włókna ograniczają pochłanianie kurzu czy piasku, przez co dywan jest łatwy do utrzymania w czystości. Z tego powodu często bywa wykorzystywany jako dywan zewnętrzny – na balkon, taras czy do ogrodu. Ze względu na swoje właściwości dywan może również chronić podłogi w przedpokoju czy kuchni. Wiele modeli można stosować zarówno w środku pomieszczeń, jak i na zewnątrz.
Sposoby na wyczyszczenie dywanu sznurkowego
Niska wchłanialność kurzu ma też duże znaczenie dla alergików i właścicieli zwierząt. Dywan można odkurzać lub bez większego wysiłku wytrzepać z zabrudzeń i sierści czworonogów. Dywany sznurkowe są bardzo modne (pasują do stylu boho, skandynawskiego, japandi, nowoczesnego i klasycznego), ale co najważniejsze – modele przeznaczone na zewnątrz są wytrzymałe na czynniki atmosferyczne. Wybieraj takie, które są wykonane w 100% z polipropylenu. Syntetyczne runo charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie, jest łatwe w czyszczeniu i przede wszystkim nie odkształca się przy zamoczeniu. Jak je wyczyścić, jeśli się zabrudzi?
Jak wyczyścić dywan ze sznurka PP? Odkurzanie
Dywan sznurkowy trzeba regularnie odkurzać – wystarczy do tego domowy sprzęt. Łatwo się to robi, bo tego typu modele nie posiadają gęstego runa, w którym mogłyby się zatrzymać zanieczyszczenia. Końcówka do odkurzania powinna być wyposażona w miękką szczotkę. Mniejsze sizalowe chodniczki można też banalnie łatwo wytrzepać. Są bardzo lekkie, co ułatwia ich przenoszenie.
Do odkurzania możesz też wykorzystać proszki do czyszczenia dywanów na sucho lub sodę oczyszczoną, która ma właściwości czyszczące i antybakteryjne. Zaletą proszku są specjalne substancje czynne eliminujące brzydkie zapachy. Pokryj nim równomiernie całą powierzchnię chodnika. Do rozprowadzania sody można wykorzystać sitko kuchenne. Następnie wyszczotkuj delikatnie dywan szczotką o miękkim włosiu, dzięki czemu środek przedostanie się głębiej w strukturę dywanu. Pozostaw rozprowadzony preparat na minimum godzinę. Następnie dokładnie odkurz lub wytrzep. Dywan sznurkowy będzie świeży, pachnący i pozbawiony alergenów.
Jak uprać dywan sznurkowy? Metoda ręczna
Niektóre mniejsze modele można uprać – zobacz dywany do prania w pralce. Do tych większych będzie potrzebny odkurzacz piorący, gąbka lub szczotka. Zacznijmy od metody ręcznej. Kup w sklepie środek do czyszczenia sznurkowych dywanów – w postaci pianki lub szamponu. Zanim jednak rozprowadzisz produkt na danej powierzchni, wykonaj próbę na spodniej stronie dywanu, aby przypadkiem go nie odbarwić i nie zniszczyć. Można, zamiast specjalnego środka, użyć szarego mydła z wodą lub płynu do mycia naczyń. Ważne, by wytworzyć gęstą pianę, bo chociaż polipropylenowe dywany są odporne na odkształcenia od wody, lepiej ich nie przemoczyć do suchej nitki – mogą długo wysychać.
1. Najpierw dokładnie odkurz lub wytrzep dywan. Poświęć na tę czynność zdecydowanie więcej czasu niż zazwyczaj. Łatwiej potem będzie pozbyć się plam. Pamiętaj o odkurzeniu obu stron!
2. W kolejnym kroku spryskaj jego powierzchnię równomiernie pianką do czyszczenia dywanu lub pianą wytworzoną z szamponu, mydła lub płynu i wody. Najłatwiej to zrobić gąbką. Stosuj detergent zgodnie z zaleceniem producenta.
3. Następnie delikatnie przetrzyj gąbką lub szczotką z miękkim włosiem całą powierzchnię dywanu – miejsce w miejsce. Kieruj ruchy zgodnie z kierunkiem splotu.
4. Po czyszczeniu dywan powinien być dokładnie wysuszony. Umieść go na balkonie, w ogrodzie lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Dobrze jest suszyć dywany sizalowe na płasko.
5. Gdy dywan wyschnie, ponownie go odkurz.
Pranie dywanu sznurkowego na mokro – odkurzaczem lub myjką ciśnieniową
Dywany z włókien polipropylenowych (PP) dobrze znoszą pranie na mokro. W głąb takiego włosa nie wnika wilgoć, dzięki czemu bardzo łatwo sprać brud, a proces schnięcia jest wyjątkowo szybki. Dywany sznurkowe nie odkształcają się od wody, są też odporne na ścieranie. Wybierz program odkurzacza rekomendowany przez producenta.
● Rozpyl najpierw środek czyszczący zalecany przez producenta sprzętu i odczekaj kilka minut.
● Następnie użyj odkurzacza w trybie płukania z odsysaniem – rozpuszczone zabrudzenia powinny zostać wessane do maszyny.
Inny sposób na pranie dywanu sizalowego to użycie myjki ciśnieniowej:
● dokładnie zmocz dywan,
● następnie polej go roztworem wody z mydłem,
● ponownie użyj myjki, miejsce po miejscu spłukując środek czyszczący,
● następnie zbierz nadmiar wody ściągaczką i pozostaw dywan do wysuszenia na płaskiej powierzchni z przepływem powietrza.
Niektóre dywany można też prać odkurzaczem parowym, który nie tylko głęboko oczyszcza dywan, ale też skutecznie eliminuje bakterie. Upewnij się, że dywan jest odpowiedni do czyszczenia w wybrany sposób. Możesz też skorzystać z usług profesjonalnej firmy czyszczącej.
Jak usunąć plamę z dywanu sznurkowego? Metoda na sucho
Jeśli na dywanie pojawi się plama, natychmiast ją usuń, aby zapobiec jej trwałemu wniknięciu we włókna. Delikatnie usuń nadmiar rozlanego płynu za pomocą papierowego ręcznika lub czystej szmatki – przyłóż papierowy ręcznik do plamy, aby wchłonął jak najwięcej płynu. Nie pocieraj plamy, aby nie rozprowadzić jej na większą powierzchnię i nie wetrzeć w strukturę dywanu!
Jak usunąć starą plamę z dywanu sznurkowego? Metoda na mokro
Chcesz usunąć z dywanu sizalowego starą plamę? Do czyszczenia miejscowego używaj łagodnych środków. Przygotuj roztwór z letniej wody i detergentu (np. płynu do naczyń lub płatków szarego mydła). Zanurz czystą, białą szmatkę w roztworze, a następnie delikatnie przetrzyj plamę. Osusz miejsce papierowym ręcznikiem lub czystą szmatką.
Jak usunąć najczęstsze plamy z dywanu sznurkowego? Wino, kawa, błoto, plastelina
Chociaż dywany sznurkowe z PP są odporne na zabrudzenia, niektóre plamy są wyjątkowo uporczywe.
● Plamy z wina czy kawy – świeżą plamę posyp obficie solą kuchenną, pozostaw na kilka minut i następnie odkurz. Sól ma właściwości higroskopijne, więc rozlane płyny powinny w nią wsiąknąć. Starsze ślady możesz wybawić, rozmiękczając plamę kremem do golenia lub wodą z sodą, a następnie przecierając wodą z płynem lub szamponem do dywanów.
● Niektóre organiczne plamy (ślady po krwi, jajku, mleku, zabrudzenia przez zwierzęta itp.) łatwo usunąć chłodną wodą z mydłem. Gorąca woda może je natomiast utrwalić.
● Jak usunąć z dywanu sznurkowego plamy z błota? Usuń papierowym ręcznikiem świeże zabrudzenia i resztki błota. Zaopatrz się w butelkę rozpylacza i przygotuj miksturę złożoną z wody i octu kuchennego (w proporcji 1:1). Spryskaj zabrudzoną powierzchnię i osusz plamę czystym ręcznikiem. Następnie możesz posypać całość sodą oczyszczoną i pozostawiać na 24 godziny. Po tym czasie odkurz dywan.
● Na plamy z ketchupu może natomiast pomóc amoniak.
● Masz dzieci, które uwielbiają bawić się plasteliną lub ciastoliną? Ślady z plasteliny na sznurkowym dywanie nie powinny być zatem nowością. Umieść kompres żelowy (na stłuczenia czy poparzenia) w zamrażarce i użyj, jak już będzie lodowato zimny. Umieść go na wgniecionej w dywan plastelinie – powinna się usztywnić i bez problemu usunąć z dywanu np. nożem do masła. Metoda ta daje znakomite rezultaty w przypadku usuwania gumy z dywanów.
Czego unikać podczas czyszczenia sznurkowych dywanów?
Nie używaj ostrych gąbek i szczotek z twardym włosiem, które mogłyby uszkodzić włókna. Właściwa pielęgnacja dywanów zewnętrznych sprawi, że dłużej zachowają dobrą kondycję. Podczas suszenia unikaj bezpośredniego światła słonecznego, które może powodować blaknięcie kolorów – chociaż większość dywanów sznurkowych jest odporna na UV, pod wpływem substancji chemicznych i światła niektóre mogą się odbarwić.