
Przemyślana, stylowo zaaranżowana strefa relaksu jest niezwykle ważnym elementem mieszkania czy domu. Jeśli tylko nasza przestrzeń życiowa na to pozwala, warto wygospodarować – najlepiej w salonie czy tzw. pokoju dziennym – kąt, w którym można wygodnie usiąść z kawą lub książką i zrelaksować się po ciężkim dniu. Aby taka strefa rzeczywiście ułatwiała odpoczynek, powinna być urządzona z wyczuciem, a jej poszczególne elementy – przemyślane i atrakcyjne wizualnie.
Najważniejszym sprzętem w strefie wypoczynku jest oczywiście mebel do siedzenia – prosta sofa lub narożnik. Opcjonalnie można tam ustawić także fotel oraz mały stolik. Całości dopełnia odpowiednie oświetlenie oraz piękny i przyjemny w dotyku dywan. To właśnie dobór dywanu, szczególnie w przypadku kanapy narożnej, może nastręczać największych trudności. Jak duży powinien być? Lepiej, aby był jednobarwny czy wzorzysty? W którym miejscu dokładnie go ułożyć? Dowiedz się jak wybrać idealny dywan pod narożnik i jak zaaranżować przestrzeń za jego pomocą!
Dlaczego rozmiar dywanu jest ważny?
Wybierając dywan pod narożnik, w pierwszej kolejności trzeba przemyśleć kwestię jego wymiarów, zarówno w odniesieniu do wielkości sofy, jak i powierzchni całego pokoju. Prawidłowo dobrany (nie za duży i nie za mały) dywan harmonijnie współgra z pomieszczeniem i meblami, wygląda proporcjonalnie i spełnia swoje funkcje, takie jak optyczne wytyczenie strefy wypoczynku i podkreślenie stylu wnętrza. Zatem jak dobrać rozmiar dywanu do narożnika? Oto kilka ważnych wskazówek.
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że dywan pod narożnik musi być proporcjonalny względem pomieszczenia, w którym się znajduje. Im większy pokój, w którym organizujemy strefę wypoczynku, tym większy dywan możemy w nim umieścić. Jeśli będzie za duży w stosunku do powierzchni pomieszczenia, przytłoczy je i zaburzy proporcje. Podobnie mały dywan w bardzo dużym wnętrzu – będzie wyglądać karykaturalnie, psując ogólne wizualne wrażenie.
Rozmiar dywanu musi być także dobrany do mebli, a w szczególności do sofy, która będzie na nim stała. Przyjmuje się, że dywan w żadnym razie nie może być krótszy od mebla. W kwestii szerokości wskazane jest trzymanie się zasady, że powinien wystawać około 30 cm przed przednią część narożnika, co pozwala wygodnie postawić na nim stopy podczas siedzenia. Zbyt mały dywan pod sofą nie tylko nie wygląda korzystnie, ale też może się przesuwać i nieestetycznie zawijać.
Warto także przyjrzeć się, czy ułożony pod narożnikiem dywan nie zachodzi zbytnio pod drzwi, które podczas otwierania mogą zaczepiać o jego krawędź i podwijać go. Odległość od brzegu dywanu do drzwi nie powinna być mniejsza niż 90 cm. Oczywiście dywan pod narożnik można przymocować do podłogi, używając specjalnej dwustronnej taśmy, nadal jednak miejsce ułożenia na podłodze i rozmiar mają tu znaczenie.
Najlepsze kształty dywanu pod narożnik – prostokąt i kwadrat
Kształt dywanu pod narożnik również odgrywa istotną rolę w kompozycji, jaką stanowi cała strefa relaksu. Ponieważ przyjmujemy, że taki dywan powinien być nieco większy od narożnej sofy, najbardziej praktycznym wyborem wydaje się kształt prostokąta. Jak ułożyć dywan przy narożniku? Ten prostokątny umieszczamy pod sofą w taki sposób, by wszystkie nogi mebla znajdowały się na dywanie, a z przodu pozostawiamy około 30 cm wolnej przestrzeni. Prostokątne dywany są tak powszechne, że znajdziesz wśród nich dosłownie każdy kolor, wzór i rozmiar.
Drugim dobrym rozwiązaniem jest dywan kwadratowy. Sprawdzi się on wówczas, gdy sofa nie jest zbyt pokaźnych rozmiarów lub gdy mamy zamiar ustawić na nim również stolik kawowy. Jednym z pomysłów na wykorzystanie niewielkiego kwadratowego lub prostokątnego dywanu jest także ułożenie go jedynie na powierzchni, na której będzie stać stolik, poza obrębem narożnika. Sofa pozostaje wówczas na nieprzykrytej podłodze, a zewnętrzne krawędzie dywanu wyznaczają „granice” strefy wypoczynkowej.
Czy dywan pod narożnik może być okrągły?
Szczególnym zagadnieniem, stanowiącym wyzwaniem w zakresie aranżacji, są dywany okrągłe. Czy taki kształt będzie w ogóle pasować do narożnej sofy? Być może Cię to zaskoczy, ale odpowiedź jest twierdząca. Aby jednak narożnik wyglądał dobrze w połączeniu z okrągłym dywanem, powinny zostać spełnione pewne warunki. Idealnie byłoby, gdyby sofa stojąca na dywanie w kształcie koła miała także nieco zaokrąglona formę. Można taki dywan wykorzystać również wtedy, gdy chcemy przełamać ostre kąty i proste linie w pomieszczeniu, pamiętajmy jednak wówczas, że powinien być on większy od narożnika. Takie rozwiązanie jest zatem możliwe raczej w bardzo przestronnych wnętrzach. W małym pokoju duży okrągły dywan zaburzy proporcje i wprowadzi wizualny chaos.
Idealny kolor dywanu pod narożnik
W aranżacji wnętrz dobór barw jest sprawą bardzo indywidualną, kierujemy się przede wszystkim własnym gustem. Obecnie producenci oferują dywany dosłownie w każdym możliwym kolorze i odcieniu, jest więc w czym wybierać. Nasuwa się pytanie, czy trzeba uwzględniać jakieś szczególne zasady, decydując się na konkretną barwę dywanu pod narożnik. Nie ma tu co prawda ścisłych zasad i najważniejsze, aby z efektu byli zadowoleni mieszkańcy, którzy będą spędzać czas w strefie relaksu. Przeglądając dostępne możliwości, warto jednak mieć na uwadze kilka ogólnych wskazówek.
Dobrze jest uwzględnić, kto najczęściej będzie z dywanu korzystał, a co za tym idzie – jak bardzo będzie on narażony na zabrudzenie. Jeśli głównymi użytkownikami będą wyłącznie osoby dorosłe, bez większych obaw można zdecydować się niemal na każdą barwę. Miękki jasny dywan typu shaggy będzie miłym dla stóp i jednocześnie eleganckim dodatkiem. Jeżeli natomiast dywan narażony będzie na bliskie spotkania z dziećmi i/lub zwierzętami, warto pomyśleć o czymś ciemniejszym, najlepiej z krótszym włosiem, które jest łatwiejsze w czyszczeniu.
Innym kryterium doboru barwy takiego dywanu jest kolor samego narożnika. Stonowana sofa – beżowa, szara, kremowa – daje niemal nieograniczone możliwości. Gładki dywan w odcieniach szarości czy zgaszonych brązów utworzy z narożnikiem spójną, subtelną i elegancką całość. Z kolei ułożenie pod nią dywanu turkusowego lub intensywnie czerwonego stworzy ciekawy kontrast i niewątpliwie będzie przyciągać wzrok. Jeśli natomiast posiadamy narożnik w soczystym, żywym kolorze, bezpiecznym wyborem będzie dywan szary lub beżowy, ewentualnie czarny (ten ostatni sprawdzi się raczej w przypadku dużego wnętrza).
Kolorystyka i styl całego pomieszczenia również mają znaczenie. Urządzając strefę wypoczynku, trzeba się zastanowić, czy chcemy, aby stanowiła kontrastowy, wyraźnie zaznaczony obszar, czy wolimy, gdy wszystkie meble i dodatki w pokoju tworzą spójną kolorystycznie i stylistycznie całość.
Wzorzysty dywan pod narożnik
Skoro zastanawiamy się nad wyborem koloru dywanu pod narożnik, warto przyjrzeć się także deseniom. Choć jednobarwny dywan jest bezpieczną opcją i sprawdzi się w zasadzie w każdym pomieszczeniu, w wielu sytuacjach można pozwolić sobie również na wprowadzenie do wnętrza odrobiny wzorów. Najważniejsza zasada, o której trzeba pamiętać, to zależność wielkości printu od wielkości pomieszczenia – im mniejszy pokój, tym wzory na dywanie również powinny być mniejsze. Dodatkowo istotne jest, aby decydować się na desenie wyłącznie wówczas, gdy narożnik i ewentualnie inne meble w pomieszczeniu (szezlong, fotel) są jednobarwne. Dopiero po uwzględnieniu tych zasad można zastanowić się nad konkretnym stylem. Wybór deseni jest szeroki: paski, zygzaki, kropki, kolorowe figury geometryczne, printy roślinne czy tradycyjne wzory tureckie. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Jakich błędów unikać, wybierając dywan pod narożnik
Choć wydaje się, że istnieje dużo zasad, o których trzeba pamiętać, wybierając dywan pasujący do narożnika, w rzeczywistości nie jest to szczególnie skomplikowane. Warto jedynie uważać na często popełniane błędy – wystrzegając się ich, z pewnością szybko znajdziesz idealny dywan dla siebie.
Jeśli nie uwzględnisz rozmiarów pomieszczenia, jest duże ryzyko, że dywan pod narożnik zaburzy proporcje aranżacji. Dużym błędem jest zapominanie o zasadzie, że im większy pokój, tym większy powinien być dywan.
Niewskazane jest układanie pod narożną sofą zbyt małego dywanu – nie tylko wygląda niekorzystnie, lecz także nie spełnia wtedy swoich funkcji.
Łączenie wzorzystej sofy z dywanem w jakikolwiek deseń jest wyjątkowo złym pomysłem. Jeśli masz narożnik we wzory, zdecyduj się na gładki, jednokolorowy dywan.