Salon stanowi centralny punkt każdego domu i to bez względu na to, czy jest to przestronne wnętrze w nowoczesnym budynku, czy skromny pokój połączony z aneksem kuchennym w niedużym mieszkaniu. Ustawiamy tam wygodną kanapę oraz stolik kawowy, by móc spędzać czas w rodzinnym gronie na wspólnych rozmowach, przy filiżance aromatycznej kawy, grach z dziećmi lub, po prostu, obejrzeć razem ciekawy film. Salon zawsze warto ozdobić praktycznymi i przytulnymi dodatkami, a nic w tej roli nie sprawdza się tak dobrze, jak odpowiednio dobrany dywan.
Tym razem podpowiemy:
- czy ważny jest rozmiar dywanu w salonie;
- jak dobrać dywan do kanapy;
- jak dobrać dywan do narożnika;
- które modele dywanów sprawdzą się przy dzieciach i zwierzętach domowych.
Jak dopasować rozmiar dywanu do kanapy?
Dopasowując wielkość dywanu do rozmiaru kanapy lub narożnika, warto pamiętać, że dywan powinien zachodzić kilkanaście centymetrów pod kanapę, tak by można było postawić na nim przednie nóżki oraz, aby boczne krawędzie dywanu były nieznacznie szersze od samego siedziska. W ten sposób wyraźnie zaznaczamy strefę komfortu. Ten układ sprawdza się idealnie w przestronnych salonach oraz tych z osobną częścią jadalnianą i salonową.
W niedużych wnętrzach, zwłaszcza w mieszkaniach budynków wielorodzinnych, gdzie każdy kawałek przestrzeni jest na wagę złota, odpowiedni będzie mniejszy model dywanu. Nie musi on zachodzić aż pod kanapę, wystarczy, że będzie o takiej samej szerokości, ułożony tuż na krawędzi. Ważne, aby był on wyraźnie większy od stolika, pod którym jest ułożony.
Jak dobrać dywan do narożnika?
Kanapa narożna należy do znacznie większych mebli niż tradycyjna kanapa, dlatego jest wybierana do przestronnych salonów. Najlepiej, jeśli dywan będzie zachodzić 10–30 cm pod mebel. Jeśli jest to narożnik z dostawką lub w kształcie litery U wystarczy, że dywan będzie leżeć pośrodku kanapy, zachodząc pod jej nóżki ze wszystkich stron. Dobrze, jeśli będzie wystawać kilkanaście cm poza przód dłuższej części kanapy. Można też pokierować się zasadą minimalizmu i wybrać mniejszy dywan, który będzie zachodzić wyłącznie pod jedną część narożnika. W takim przypadku warto pamiętać, iż dobierając stolik, również trzeba wybrać mniejszy model, który zmieści się na powierzchni dywanu, nie przyćmiewając go.
Czym się sugerować wybierając kolor dywanu?
Ze względu na to, iż kanapa i dywan leżą bezpośrednio jeden przy drugim, istotny jest ich właściwy dobór pod względem kolorystycznym. Można zastosować metodę współgrania kolorów – różnych odcieni tej samej barwy lub zdecydowanych kontrastów – do jasnej kanapy dobrać ciemny dywan i na odwrót. Jeśli kanapa jest wzorzysta, wówczas dywan powinien być monochromatyczny.
Czasami warto też wziąć pod uwagę kolor podłogi, gdyż barwy dywanów najpiękniej prezentują się na kontrastowych podłogach, dzięki czemu jedne i drugie podkreślają swoje walory, np. biały lub beżowy dywan podkreśli piękno ciemnych desek drewnianej posadzki.
Przy wyborze dywanu musimy też uwzględnić styl i przeważającą kolorystykę, jaka panuje w danym salonie. Chcąc utrzymać spójność danego stylu wnętrzarskiego, należy odpowiednio dopasować wzór i kolor dywanu:
- w stylu skandynawskim najlepiej będzie wybrać dywan w odcieniach bieli, beżu, écru lub jasnej szarości – w tej roli sprawdzają się doskonale modele z długim runem typu shaggy o delikatnym wzorze lub bez niego;
- w surowym stylu nowoczesnym odnajdą się niemal wszystkie dywany, jednak najlepiej prezentują się modele w żywych barwach oraz inspirowane tradycyjnymi dywanami perskimi;
- styl boho lubi wielobarwne urozmaicenie i inspirację ludowymi motywami przeróżnych kultur, w tym przypadku odradzany jest wybór modelu monochromatycznego.
Dobieramy dywan do beżowej kanapy
Odcienie beżu, zaraz obok szarości, to najczęściej wybierany kolor obić kanap w naszych domach. Nic dziwnego, barwa ta jest niezwykle neutralna i pozwala dobrać dodatki w przeróżnych odcieniach bez obaw o modową wpadkę. Miłośnicy prostoty mogą postawić na dywan z długim runem w kolorze czarnym, tworząc klasyczne zestawienie. Poniżej przedstawiamy zestawienie, jaki dywan do beżowej kanapy będzie jeszcze doskonale pasować:
dywan w odcieniach czerwieni podkreśli prostotę beżu, zwłaszcza jeśli tapicerka jest wykonana z surowego płótna;
granatowy dywan doda elegancji i powagi salonowi z beżową kanapą;
zielony dodatek również pięknie będzie się prezentować w duecie z taką kanapą;
przepięknym dodatkiem będzie w tym przypadku również różowy dywan, który ociepli i ożywi bardziej surowe i przestronne wnętrze.
Dywany pasujące do zielonej kanapy
Zieleń jest kolorem uspokajającym i wprowadzającym równowagę, a więc zielona kanapa będzie idealnym dodatkiem w domach, w których mieszka kilka osób. Jaki dywan do zielonej kanapy sprawdzi się najlepiej? Pięknie będą się komponować jaśniejsze modele dywanów pokryte wzorami ze złotego runa, które mocno wzbogacą stylizację. Modele w odcieniach écru i beżu dadzą bardziej naturalne zestawienie, natomiast dywany w odcieniach żółtego pięknie podkreślą zieleń kanapy. W komplecie z piękną pikowaną kanapą w stylu Chesterfield najlepiej dobrać tradycyjny dywan w stylu perskim lub model jednobarwny.
Jaki dywan pasuje do skórzanej kanapy?
Najczęściej spotykane meble tapicerowane naturalną skórą to te w odcieniach brązu, o dość dużych, nieco topornych kształtach. Bardziej pasują do eleganckich przestrzeni biurowych niż do przytulnych domów z małymi dziećmi. Jeśli w naszym salonie stoi już taki mebel, to najlepszymi dywanami będą modele o stonowanej kolorystyce – szare, beżowe, jasnobrązowe, bordowe i w odcieniu ciemnego wina, bez krzykliwych wzorów. Wyjątkiem są dywany perskie, które podkreślą szlachetność naturalnej skóry.
Kanapy ze sztucznej skóry są dostępne w przeróżnych kolorach, a ich konstrukcje bywają zarówno toporne, jak i filigranowe. Dobór odpowiedniego kolorystycznie dywanu będzie zależny od barwy samej tapicerki, przy czym można sugerować się powyższymi radami.
Kształt dywanu również ma znaczenie
Mówiąc o dywanach, najczęściej mamy na myśli klasyczne modele prostokątne, jednak rynek oferuje również dywany:
okrągłe,
owalne,
kwadratowe,
o nieregularnych kształtach, np. imitujące bydlęcą lub owczą skórę.
Czy każdy kształt dywanu będzie pasować do kanapy lub narożnika? Warto podejść do tego tematu całościowo i wziąć pod uwagę wielkość salonu, samej sofy i ewentualnego stolika, który będzie stać na dywanie.
Decydując się na model okrągły, musimy wybrać taki, którego promień będzie znacznie większy niż długość samej kanapy, bo tylko w ten sposób uda się uniknąć gołych miejsc w wewnętrznych narożnikach siedziska.
Dywany owalne i kwadratowe na tyle rzadko goszczą w naszych domach, iż same w sobie będą stanowić niezwykle efektowny dodatek. Ich wielkość możemy dopasować na tej samej zasadzie co klasycznych dywanów prostokątnych, pamiętając, aby zawsze zostawić pewien margines wystający poza krawędzie kanapy.
Warto pamiętać, że najważniejsze przy wyborze dodatków jest to, by nie kierować się wyłącznie designerskimi zasadami, ale przede wszystkim, własnym gustem i potrzebami. W końcu to my będziemy mieszkać w tym miejscu.