Wielu osobom dywany kojarzą się raczej z puszystymi, zdobnymi dodatkami rozłożonymi w salonie czy sypialni niż z praktycznością, która musi cechować kuchnię. Pytanie więc, czy kuchnia to dobre miejsce dla dywanu?
Dzięki wykorzystywanym w produkcji dywanów nowoczesnym technologiom na rynku dostępne są obecnie modele o wielu zastosowaniach. Wśród nich znajdują się także dywany, które bez obaw użytkować można nawet w tak specyficznych warunkach, jakie panują w kuchni.
Kuchnia – co grozi tutaj dywanowi?
Przestrzeń kuchenna – bez względu na to, czy stanowi osobne pomieszczenie, czy może tak popularny ostatnio aneks połączony z salonem lub jadalnią – to miejsce, gdzie panują dość trudne warunki. Mogłoby się wydawać, że nie ma tam miejsca dla dywanu. I rzeczywiście – model typu shaggy, z długim i puszystym runem, z całą pewnością nie sprawdzi się w tym pomieszczeniu.Nie znaczy to jednak, że nie może znaleźć się tam żaden dywan. Zatem jakie wady kuchni należy wziąć pod uwagę, decydując się na rozłożenie w niej dywanu? Przede wszystkim:
- wilgoć – choć to głównie łazienki kojarzą się z wysokim stopniem zawilgocenia, w kuchniach także każdego dnia zużywa się dużo wody – zwłaszcza podczas zmywania, gotowania i oczyszczania półproduktów;
- tłuszcz – podczas smażenia niemalże niemożliwe jest uniknięcie rozprysków gorącego tłuszczu w okolicach kuchenki;
- okruchy, obierki, soki – tak jak woda i tłuszcz okruszki i inne resztki uwielbiają wciskać się w najwęższe szary między szafkami i spadać na podłogę, a kropelki soku z czerwonych buraczków zawsze lądują właśnie tam, gdzie nie powinny;
- spadające naczynia – upuszczone sztućce, filiżanki i garnki są normą w kuchni. Pół biedy, gdy spadnie nam czysty talerz, ale jeśli upuścimy go wraz z zawartością…
Jak widać, kuchnie przypominają czasami pole bitwy i choć wydawałoby się, że dywan jest ostatnim, co warto do nich wstawić, odpowiednio dobrany model sprawdzi się tam doskonale.
Jaki powinien być dywan do kuchni?
Mówiąc o kuchennych dywanach, niekoniecznie mamy na myśli wielkie płachty, pokrywające niemal całą podłogę. Ich zadaniem jest raczej ochrona konkretnego miejsca i uprzyjemnienie codziennego przygotowywania posiłków. Modele do kuchni przede wszystkim powinny być:
- wytrzymałe – częste zabrudzenia oznaczają częste sprzątanie, dlatego dywany kuchenne powinny być odporne na odkurzanie i czyszczenie na mokro różnymi środkami;
- odporne na plamy – w kuchniach zabrudzenia powstają od przeróżnych produktów spożywczych, a więc łatwość usuwania plam powinna być cechą nadrzędną kuchennego dywanu;
- niski – prace kuchenne wymuszają częste przechodzenie z miejsca na miejsce, dlatego ważne jest, aby dywan jak najlepiej przylegał do podłogi i zbytnio ponad nią nie wystawał. Zniweluje to ryzyko potknięcia się.
Na stronie dywanychemex.pl znajdziesz mnóstwo propozycji dywanów do kuchni. Są to zarówno dywany klasyczne, jak i nowoczesne, sznurkowe oraz zewnętrzne. Co je łączy? Wykonane są z niezwykle mocnych i odpornych włókien propylenowych, a ich grubość wynosi zaledwie 6 mm.
3D, czyli dywan dobrze dobrany
Wśród kuchennych propozycji dywanowych przeważają kolory ziemi: wszystkie odcienie beżu, a także brązy i szarości. Z jednej strony takie ciemne barwy pozwolą zamaskować stare plamy, z drugiej natomiast w ciemnych kuchniach lepsze będą jasne dodatki. Wybór należy do Ciebie!
Dywan sznurkowy 20304 black/silver to prawdziwa dwukolorowa piękność, na której wiją się piękne arabeski i misterne wzory.Model ten będzie się pięknie komponować z białym wystrojem kuchni. Dobrze wygląda zarówno na podłogach drewnianych, jak i wyłożonych płytkami. Ze względu na bogaty wzór lepiej nadaje się do większych kuchni oraz tych otwartych, bezpośrednio łączonych z jadalnią lub salonem.
Jednym z piękniejszych modeli, który zasługuje na szczególną uwagę i który doskonale sprawdzi się także w kuchni, jest wielobarwny dywan zewnętrzny EC83A.Na plecioną bazę w kolorze écru naniesiono tkany wzór, silnie inspirowany tradycyjnymi dywanami perskimi. Całość projektu sprawia, iż model ten nawiązuje bardziej do stylu boho. Choć wygląda na delikatny, w rzeczywistości jest niezwykle odporny na wilgoć, plamy, odkurzanie i intensywne użytkowanie. Pięknie rozpromieni słabo oświetlone kuchnie oraz te z ciemnymi meblami.
W mniejszych kuchniach sprawdzą się modele długie, lecz wąskie, które bardziej przypominają chodniki – np. model sznurkowy w odcieniach brązu z drobnymi czarnymi kwadracikami na obwodzie. Taki dywanik świetnie zabezpieczy całą przestrzeń roboczą na długości blatu, równocześnie stanowiąc piękną ozdobę.
Zalety użytkowania dywanu w kuchni
Po co właściwie rozkładać dywan w kuchni? Czy to nie dodatkowy element do sprzątania? Kuchenne podłogi najczęściej wykładane są ceramicznymi płytkami, a po zawilgoceniu ich powierzchnia bywa bardzo śliska. Już niewielki dywanik przy zlewozmywaku lub kuchence uchroni nas przed nieszczęśliwym wypadkiem. Stanowi również wspaniałą amortyzację dla stóp podczas długiego stania. Nierzadko dywanik chroni spadające naczynia przed potłuczeniem, a same płytki – od pęknięcia, gdy spadnie na nie ciężki garnek. Taki dodatek przyjmie też na siebie większość zanieczyszczeń, nie pozwalając na ich dalsze roznoszenie po reszcie kuchni i całym domu. Warto więc poświęcić trochę czasu i pieniędzy, i wybrać odpowiedni model do własnej kuchni.