
Wszyscy chcemy, aby nasze mieszkania były schludne i ładnie pachniały. Sami przecież lubimy, gdy po wejściu do kogoś wita nas woń świeżego prania, cytrusów czy wanilii. Ten szczegół poprawia nastrój domowników, a także zachęca gości do ponownych odwiedzin. Staramy się więc dbać o porządek i czystość zarówno podłóg, mebli, jak i dodatkowych elementów wyposażenia wnętrza. Do czynności z tym związanych należy odkurzanie i pranie dywanów. Jak się jednak okazuje, bywa ono kłopotliwe i czasem może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego: dywan po praniu śmierdzi. Tłumaczymy, jakie mogą być tego przyczyny, jak zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi dywanu po praniu oraz co zrobić, kiedy już się pojawi.
Z czego zrobiony jest Twój dywan?
Zanim przyjrzymy się sposobom na pozbycie się brzydkiego zapachu, warto dowiedzieć się, co może go powodować. Dlaczego pranie, które powinno przecież odświeżać materiał i nadawać mu przyjemną woń, nierzadko wywołuje przeciwny skutek? Współczesne dywany są robione z wielu różnych materiałów, z których jedne są bardziej, inne mniej podatne na powstawanie nieprzyjemnej woni. Są też oczywiście takie, których w ogóle nie powinno się prać w domowych warunkach.
Podstawowy podział dywanów na podstawie materiałów, z których są wykonane, to naturalne oraz syntetyczne. Obecnie większość dywanów produkuje się z włókien sztucznych, głównie ze względu na ich niższy koszt, a także łatwość pielęgnacji. Do materiałów syntetycznych wykorzystywanych w produkcji dywanów należy przede wszystkim:
poliester,
polipropylen,
nylon,
akryl.
Są to surowce stosunkowo łatwe w konserwacji, i dobrze znoszące kontakt z wodą (nie oznacza to jednak, że syntetyczny dywan po praniu na pewno nie nabierze nieprzyjemnego zapachu). Wybierając wykładzinę do miejsca narażonego na częste brudzenie, a co za tym idzie – konieczność prania, warto rozważyć zakup dywanu do prania w pralce.
Do materiałów trudniejszych, bardziej wymagających i nierzadko sprawiających pewne problemy należą te naturalne: bawełna, jedwab, a przede wszystkim wełna. Dywany z naturalnych włókien należy czyścić bardzo ostrożnie, a te wełniane szczególnie źle znoszą pranie i pod jego wpływem mogą nie tylko zacząć nieładnie pachnieć, ale nawet ulec zniszczeniu. Pranie dywanu wełnianego jest więc dużym wyzwaniem i robienie tego samodzielnie w domu może przysporzyć więcej problemów niż korzyści. Z tego powodu lepiej powierzyć to zadanie fachowcom.
Jak prać dywan sztuczny, a jak naturalny?
Czyszczenie dywanu musimy zawsze dostosować do materiału, z którego jest on wykonany. Przed pierwszym praniem warto upewnić się co do wskazówek dotyczących pielęgnacji, które znajdują się na metce. Dlatego jeśli chcesz się jej pozbyć, wcześniej ją sfotografuj, by w razie wątpliwości móc sprawdzić, jak prać swój dywan. Niezależnie od szczegółowych instrukcji w konkretnym przypadku, zawsze warto pamiętać o ogólnych zasadach. Jak więc prać dywany wykonane z włókien sztucznych, a jak naturalne, aby zminimalizować ryzyko zniszczenia, a także powstania nieprzyjemnego zapachu?
Dywan syntetyczny, jeśli pozwala na to jego rozmiar, zazwyczaj można po prostu włożyć do pralki (po starannym odkurzeniu). Jeśli dywan jest zbyt duży lub po prostu wolisz zrobić to ręcznie, odpowiednią metodą jest naniesienie na powierzchnię łagodnego detergentu (np. szarego mydła) z wodą i pocieranie szczotką lub gąbką. Podczas czyszczenia ręcznego trzeba zwracać szczególną uwagę na to, by nie przesadzić z ilością wody. Nadmiar wilgoci i związane z tym problemy z suszeniem to główna przyczyna tego, że dywan po praniu śmierdzi. Jeśli chodzi o dywany z tkanin naturalnych, szczególnie wełniane, zdecydowanie polecamy oddawać je do prania profesjonalistom. Wełnie może bowiem zaszkodzić zbyt duża ilość wody, jej za wysoka temperatura oraz niektóre detergenty. Istnieje też duże ryzyko, że nieprawidłowo uprany dywan wełniany zacznie wydzielać bardzo nieprzyjemny zapach.
Co powoduje, że dywan śmierdzi po wypraniu?
Nieprzyjemny zapach dywanu po praniu nie jest niestety rzadkością. Choć najczęściej jest on efektem niedokładnego suszenia, przyczyn może być kilka.
Jak już wspomnieliśmy, duże znaczenie ma materiał, z którego wykonano dywan. Jeżeli wybierzesz niewłaściwą dla danego rodzaju włókien metodę prania (np. długowłosy dywan shaggy lub wełniany chodnik potraktujesz dużą ilością wody), ryzyko powstania brzydkiego zapachu jest duże. Dotyczy to również korzystania z odkurzacza piorącego. Czytaj więc metki!
Dobór środka piorącego także jest istotny. Jeżeli dywan po praniu śmierdzi, może to oznaczać, że użyto niewłaściwego detergentu. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu dokładnie przeczytaj zalecenia producenta na opakowaniu. Powinny być tam wymienione materiały, do których środek się nadaje, oraz ostrzeżenia, kiedy go nie stosować.
Nieprawidłowa technika suszenia również może przyczynić się do powstania przykrej woni. Jest to zagadnienie na tyle ważne, że poświęcimy mu osobną część artykułu.
Jak wilgoć wpływa na zapach dywanu?
Po każdym praniu – czy to w pralce, czy ręcznie przy pomocy szczotki – dywan trzeba bardzo dokładnie wysuszyć. Wilgoć, nie tylko w dywanie, ale także w źle osuszonym kocu czy pościeli, może powodować powstawanie nieprzyjemnego zapachu, którego trudno się pozbyć. Może to dotyczyć również dywanów na taras, jeżeli nie zostaną one dobrze osuszone np. po deszczowej pogodzie. Dlaczego tak się dzieje?
Przede wszystkim wilgotne włókna są wymarzonym środowiskiem do rozwoju pleśni i grzybów. Namnażanie się mikroorganizmów powoduje niezbyt przyjemną woń dywanu, jest też szkodliwe dla zdrowia osób, które spędzają czas w danym pomieszczeniu. To istotne szczególnie w przypadku dywanów dziecięcych, po których najmłodsi nie tylko chodzą, ale też się turlają i na nich kładą, a nierzadko biorą do ust rzeczy, które na takim podłożu wcześniej wylądowały. Kluczowe jest więc dbanie o to, by dywany były jak najmniej przyjazne dla grzybów, pleśni i bakterii.
Może być też tak, że dywan śmierdzi po wypraniu z powodu właściwości materiału, z którego jest wykonany. Niektóre włókna, np. wełna, mają to do siebie, że pod wpływem namoczenia wydzielają nieprzyjemną woń. Zawsze więc trzeba bardzo poważnie traktować suszenie dywanów i nie próbować pominąć tego ważnego kroku pielęgnacji.
Jak prawidłowo suszyć dywan?
Choć zagadnienie to wydaje się banalne, suszenie dywanu nie jest wcale proste. Nie wystarczy po prostu położyć go z powrotem na podłodze i zapomnieć. Jeżeli Twój dywan po praniu śmierdzi, bardzo możliwe, że popełniasz właśnie ten błąd. Jak zatem zabrać się za suszenie, aby zminimalizować ryzyko powstania nieprzyjemnego zapachu?
Jeśli tylko masz taką możliwość, zbierz z dywanu nadmiar wody. Przeznaczone do tego odkurzacze można wypożyczyć w specjalistycznych firmach. Możesz również wstępnie wysuszyć dywan, dociskając do niego suche szmatki lub ręczniki papierowe – jest to jednak znacznie mniej efektywny sposób.
Idealnie byłoby wywiesić lub rozłożyć dywan do suszenia na świeżym powietrzu. Można ułożyć go np. na podjeździe garażu (ważne, by powierzchnia była czysta i sucha) lub powiesić na trzepaku. Musisz jednak zwrócić uwagę na to, aby w żadnym momencie dywan nie był wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W przeciwnym razie może blaknąć.
Jeżeli nie masz możliwości suszyć dywanu na zewnątrz, rozłóż go na czystej, suchej podłodze i zadbaj o to, by w pomieszczeniu było ciepło, ale przewiewnie. Można włączyć wentylator i nakierować go na suszoną powierzchnię. Regularnie sprawdzaj też, czy dywan schnie – możesz od czasu do czasu obracać go na drugą stronę. Nie stawiaj na nim żadnych mebli, dopóki nie będzie całkowicie suchy!
Czy można zniwelować nieprzyjemny zapach dywanu po praniu?
Może się zdarzyć, że nieświadomie popełnisz jakiś błąd w pielęgnacji. Nie martw się na zapas, nie wszystko stracone! W większości przypadków da się uratować sytuację i usunąć nieprzyjemny zapach ze źle upranego dywanu. Ostatecznie możesz oddać chodnik lub dywan do ponownego wyprania specjalistom, zanim to jednak zrobisz, wypróbuj któryś z domowych sposobów.
Najbardziej znanym i stosowanym z powodzeniem od pokoleń środkiem jest soda oczyszczona. Znakomicie pochłania ona zapachy, a także chłonie wilgoć, dzięki czemu stanowi idealne antidotum na brzydki zapach materiału spowodowany wilgocią. Jak jej używać? Rozsyp sodę równomiernie na powierzchni dywanu, a dla lepszego efektu delikatnie wetrzyj ją w runo. Pozostaw na kilka godzin lub na całą noc, a następnie starannie odkurz. Aby jeszcze skuteczniej usunąć przykry zapach, przed użyciem sody możesz wymieszać ją z kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. rozmarynowego lub lawendowego.
Jeśli dywan już wysechł po praniu, a nadal nieprzyjemnie pachnie, wypróbuj roztwór octu z sodą. Wymieszaj ocet spirytusowy z wodą w proporcji 1:2 i w tej miksturze rozpuść 2 łyżki sody. Rozprowadź mieszankę równomiernie po dywanie, a następnie osusz ręcznikami papierowymi i pozostaw do całkowitego wyschnięcia w przewiewnym miejscu.
W przypadku jasnych dywanów można spróbować wody utlenionej, która jest w stanie usunąć nawet intensywny nieprzyjemny zapach. Niewielką ilość trzyprocentowego roztworu nadtlenku wodoru należy rozprowadzić na dywanie przy pomocy gąbki lub szmatki i zostawić do wyschnięcia. Brzydki zapach z dywanu zniknie bez śladu