Dywany na Ścianę
3 maja 2018

Dywany na Ścianę

Różne zastosowanie dywanów !

Dywan stanowi jeden z podstawowych elementów dekoracyjnych każdego wnętrza, lecz nie oznacza to, że jedynym miejscem, w jakim można go umieścić, jest podłoga. Ozdabianie dywanami ścian było popularne już w XVII wieku na terenach Bliskiego Wschodu, kiedy to dominowały dywany ręcznie tkane (tzw. Makaty), a każdy z nich był swoistym dziełem sztuki.

Obecnie dywany ścienne w Polsce dosyć często utożsamiane są z wystrojem raczej PRL-owskim, lecz ten trend się zmienia. Dywan w odpowiedniej kolorystyce i rozmiarze może skutecznie urozmaicić i upiększyć nie jedno wnętrze. Czasami takie pokrycie ścian służy też ociepleniu pomieszczenia czy zmniejszeniu w nim echa.

Bliskowschodnie, orientalne makaty i kilimy ozdabiane były najczęściej motywami roślinnymi i geometrycznymi (takimi jak pasy, romby czy trójkąty). By ubogacić tkaninę, często dodatkowo przetykano ją złotymi i srebrnymi nićmi. Tradycyjne kilimy, pochodzące z Azji, Egiptu czy Grecji tkane były ręcznie z lnu i wełny przy wykorzystaniu splotu płóciennego. Dekoracje tego typu w końcu zawitały też do Europy, w tym do Polski, a wśród popularnych motywów zaczęły wyróżniać się wątki ludowe.

W naszych czasach mamy dostęp do jeszcze większej gamy kolorów i rozmaitości wzorów. Na materiale zagościć mogą zarówno proste kształty, jak i bardziej skomplikowane kompozycje, takie jak pejzaże, sławne przykłady architektury, malarstwa, rzeźby, a także rośliny, zwierzęta, a nawet twarze i portrety. W ten sposób odpowiednio dobrany dywan może występować na ścianie w zastępstwie obrazu, skąd łatwiej można podziwiać jego walory, niż gdyby leżał na podłodze.

Pod kątem jakości wykonania za najbardziej cenne uważa się dywany pochodzące z terenów Indii i Turcji. Zazwyczaj są one tkane ręcznie, a każdy materiał tworzony z wysoką dbałością o szczegóły – co tym bardziej przemawia za tym, by sytuować je w widocznym miejscu, takim jak ściana.

Istnieje kilka sposobów zawieszenia dywanu na ścianie. Jednym z nich jest umocowanie tkaniny za pomocą gwoździ lub zszywek, lecz jest to zalecane głównie w przypadku dywanów, posiadających grubsze obramowanie. Można też stworzyć zabezpieczający spód, na przykład ze styropianu, zwłaszcza przy wykorzystaniu bardziej delikatnego materiału (na przykład jedwabiu). Jeśli mamy do czynienia z jeszcze trudniejszą tkaniną, bezpiecznie będzie porozumieć się w tej kwestii z ekspertem, by niechcący nie zniszczyć dywanu.

Dywany na ścianach stają się coraz popularniejszym motywem dekoracyjnym w nowoczesnych wnętrzach. Tworzą ciepłą, przyjemną atmosferę, zapewniają unikalność wystroju, a przy wyborze tkanin bliskowschodnich, także niepowtarzalny, orientalny charakter.

 

 

Powrót

Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane sa za pośrednictwem Dotpay.pl

dotpay