Czy da się wyczyścić dywan zaplamiony farbą malarską?
Dywany znane są od kilku tysięcy lat i do dziś stanowią element ozdobny w naszych domach i mieszkaniach. Z reguły każdy stara się zapewnić odpowiednie warunki ich poszczególnym modelom, których użytkowanie jest zależne od rodzaju włókien, z których zostały zrobione oraz długości samego runa. Bardzo często pomimo najszczerszych chęci i przestrzegania określonych domowych zasad, zdarza się, że nasz dywan ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi i zostanie zaplamiony. O ile Internet pełen jest prostych porad jak usunąć plamy z jedzenia, soków itp., to plamy z farb malarskich mogą wymagać trochę więcej zachodu.
Zabezpiecz dywan na czas remontu
Oczywiste jest, iż każdy z nas od czasu do czasu przeprowadza drobne renowacje w obrębie własnych czterech kątów. Czasami jest to odświeżenie jednego segmentu, innym razem gruntowne przemalowanie całego pokoju. Bez względu na stopień prac, zawsze należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu mebli i powierzchni, które chcemy zachować w nienaruszonym stanie. W tym celu najlepiej sprawdza się folia malarska i papierowa taśma klejąca, jednak sam dywan na czas malowania najlepiej jest zwinąć i wynieść z danego pokoju.
Sytuacje bywają różne i wiadomo, że wypadki czasami się zdarzają. Gdy spotka nas to nieszczęście i zachlapiemy dywan farbą malarką, wówczas sprawdza się podstawowa zasada – nie panikuj, działaj szybko. Najważniejsze to zebrać jak najwięcej mokrej farby z powierzchni dywanu, np. za pomocą łyżki lub papierowych ręczników, uważając, aby nie wcierać jej mocniej w runo i nie powiększać plamy. Co do usuwania pozostałości warto zapoznać się z dalszymi wskazówkami opisującymi czym usunąć plamy z farby malarskiej.
Czym usunąć plamy na dywanie z farby emulsyjnej?
Farba emulsyjna ze względu na łatwość aplikacji oraz brak zapachu należy do jednej z najpopularniejszych, poza tym nadaje się do malowania ścian, sufitów i mebli jednocześnie. Powstałe na dywanie plamy z takiej farby należą do jednych z łatwiejszych do usunięcia, na co w dużej mierze ma wpływ jej rozpuszczalność w wodzie. Powstałą plamę należy natychmiast zebrać, a resztę zmyć ciepłą wodą z dodatkiem proszku do prania.
W przypadku dywanów z włókien wełnianych, bawełnianych i wiskozowych bardzo ważne jest, aby usuwając plamy po farbie emulsyjnej nie nadużywać przygotowanego roztworu, gdyż modele te są wyjątkowo higroskopijne i nie służy im wysoka wilgoć, poza tym można w ten sposób rozlać plamę na większą powierzchnię. Nie należy też pocierać dywanu zbyt energicznie, aby zabrudzenie nie wniknęło głębiej. Na koniec przecieramy dane miejsce wilgotną ściereczką, żeby pozbyć się śladów z proszku do prania i osuszamy papierowymi ręcznikami.
Czyszczenie dywanu z farby akrylowej
Akrylowe farby doskonale nadają się do krycia ścian o różnej fakturze i z różnych tworzyw, gdyż są produkowane na bazie żywicy. Z drugiej strony są trochę trudniejsze do usunięcia z dywanu niż farby emulsyjne. Czym usunąć plamy z farby akrylowej? Najważniejsze to pamiętać, by najpierw zebrać nadmiar farby z dywanu, a potem poczekać aż wyschnie. Po tym czasie usuwamy plamę za pomocą ciepłej wody z proszkiem do prania lub odplamiaczem. Z tym drugim warto zachować ostrożność, zwłaszcza w przypadku usuwania plam z modeli wełnianych. Zawsze warto przeprowadzić próbę na jakimś ukrytym pod meblem kawałkiem runa.
W usuwaniu akrylowej farby z dywanu pomaga czasami wcześniejsze zwilżenie jej spirytusem, a dopiero w następnym kroku przecieranie roztworem wody z proszkiem do prania. Spirytus zmiękczy oblepione farbą włókna i pozwoli na łatwiejsze wywabienie plamy.
Farba lateksowa – jak ją usunąć z dywanu?
Farby lateksowe są chętnie wykorzystywane do malowania powierzchni ścian w pokojach dziecięcych ze względu na swoją bezwonność oraz łatwość czyszczenia zabrudzonych lub porysowanych ścian. W przypadku zaplamienia dywanu taką farbą należy natychmiast wchłonąć jej nadmiar za pomocą papierowych ręczników, pamiętając, aby nie rozcierać i nie dociskać plamy. Następnie przemywamy to miejsce roztworem wody z detergentem (płynem do naczyń lub preparatem do prania bez wybielacza), znakomicie sprawdza się też woda z szarym mydłem. Na koniec namoczoną gąbką lub bawełnianym ręcznikiem przemywamy plamę, aby pozbyć się resztek zabrudzeń. Dobrze będzie lekko osuszyć to miejsce papierowymi ręcznikami, żeby szybciej wyschło.
Czy plamy na dywanie z farby olejnej da się usunąć?
Farby olejne są dość specyficzne, ciężkie i długo schnące. Są najczęściej używane do malowania drzwi, kaloryferów i mebli, ściany maluje się częściowo jedynie w miejscach publicznych, tworząc tzw. lamperie. Są produkowane na bazie olei, a więc nie rozpuszczają się w wodzie i tym samym tworzą najtrudniejsze do wywabienia plamy, dlatego używając farb olejnych, niezwykle istotne jest dokładne zabezpieczenie wszelkich innych powierzchni, mebli i dodatków w celu uniknięcia ich zabrudzenia.
Jeśli już plama z takiej farby pojawi się na dywanie, da się ją usunąć jedynie za pomocą terpentyny, rozpuszczalnika lub benzyny ekstrakcyjnej.Nasączamy plamy odpowiednim preparatem, a następnie wymywamy roztworem wody z proszkiem do prania. Do zabrudzeń tego typu na dywanach bawełnianych można wypróbować mieszankę benzyny z mąką ziemniaczaną, na lnianych używamy benzyny, którą wypłukujemy na koniec gorącą wodą, natomiast do dywanów wełnianych najlepszy będzie czysty alkohol.
Należy pamiętać, iż benzyna, terpentyna i rozpuszczalniki, należą do substancji łatwopalnych i wydzielających toksyczne opary, a więc wszystkie zabiegi czyszczące najlepiej wykonywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i bez obecności dzieci. Niestety istnieje też duże prawdopodobieństwo, że wywabianie plam z olejnej farby może się skończyć silnym odbarwieniem runa w danym miejscu, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie dywanu przed rozpoczęciem malowania.
Przygotuj się do malowania
Bez względu na to, czy planujesz pomalować wszystkie ściany i sufit, czy jedynie odmalować jedno krzesło lub kawałek kaloryfera, zawsze trzeba odpowiednio się przygotować do całego procesu. Poza farbą należy przyszykować też inne potrzebne materiały, takie jak:
- folia zabezpieczająca do osłonięcia mebli, podłogi i dodatków, można w nią szczelnie zapakować zwinięty dywan;
- taśma malarska – przyklejając folię, mamy pewność, że nie zostanie ona podwiana i nieodsłonimebli, które w przeciwnym wypadku mogłybyzostać poplamione;
- stare gazety – będą stanowić znakomitypodkład pod puszkę z farbą, pędzel lub kuwetę na wałek do malowania;
- stare ręczniki lub bawełniane szmaty – do wytarcia rąk itp.
Odpowiednie przygotowanie miejsca pracy pozwoli do minimum zniwelować przykre wypadki z udziałem farb malarskich.
Na ratunek do specjalisty
Bywa i tak, że nawet mimo naszych największych chęci i starań, nie tylko pobrudziliśmy dywan farbą, ale też nie udało nam się wywabić plamy w zadowalający sposób. W takiej sytuacji można zwrócić się do firmy zawodowo zajmującej się kompleksowym czyszczeniem dywanów. Dzięki takiej usłudze nie tylko pozbędziemy się niechcianej plamy, ale cały dywan zostanie także dokładnie wyprany i odzyska dawny blask. Takie kompleksowe czyszczenie dywanów jest wskazane raz w roku, a po nim nawet mocno zabrudzony model wygląda jak nowy.