„Dywan powinien być przede wszystkim ładny” - twierdzi część osób i skupia się głównie na wzornictwie, lekceważąc kwestie wykonania. Różnica w cenie pomiędzy dywanami z poszczególnych materiałów może być naprawdę znacząca, dlatego wiele osób wybiera tańsze rozwiązania w poczuciu oszczędności. Może być to jednak oszczędność pozorna, zwłaszcza w tych przypadkach, gdy zależy nam na produkcie wysokiej jakości, który pozostanie z nami na dłużej. Brak tej świadomości może wiązać się z rozczarowaniem, gdy nasz dywan zniszczy się już po jednym sezonie.
Jakie materiały możemy wyróżnić? Najpopularniejsze są przede wszystkim: wełna, bawełna, poliester i akryl. Poza tym na rynku znajduje się również wiele ciekawych mat i dywaników, jednak zwykle sięgamy po klasyczne rozwiązania. Wełniany dywan kojarzy nam się z solidnym, masywnym dywanem do salonu. Tymczasem coraz częściej pojawia się także w sypialniach, pokojach dziecięcych czy gabinetach. Jego wielką zaletą jest trwałość: przy umiejętnym użytkowaniu taki dywan może nam posłużyć przez długie lata. Jest miękki, nie elektryzuje się i pozwala także na zachowanie ciepła w pomieszczeniu dzięki swoim właściwościom. Jeśli szukamy dywanu, w którym z przyjemnością zanurzymy stopy przy wstawaniu z łóżka czy kanapy, dywan wełniany będzie strzałem w dziesiątkę. Jakie będą jego minusy? Przede wszystkim cena – to jeden z najdroższych materiałów do produkcji dywanów. Ponadto choć wełniane dywany dość dobrze znoszą zabrudzenia i łatwo pozwalają na czyszczenie, to jednak w przypadku silniejszych zabrudzeń konieczne będzie oddanie ich do specjalnej pralni, co wiąże się z wyższym kosztem. Nie są polecane w domach, w których znajdują się zwierzęta oraz małe dzieci.
Bawełniane dywaniki to z kolei stosunkowo niedrogie i zarazem wdzięczne rozwiązanie. Świetnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu w stylu minimalistycznym lub skandynawskim, również w salonie. Ich wielką zaletą jest wygoda użytkowania – bez problemu możemy go uprać w przypadku większych zabrudzeń, a kiedy się zniszczy, bez żalu zastąpić nowym. Utrzymane w jasnych kolorach budzą pozytywne skojarzenia z naturą, ekologią i minimalizmem – jednocześnie dzięki właściwościom antystatycznym nie powodują alergii. Duży wybór pozwala na dowolne aranżowanie wnętrz. Wady tego rodzaju dywanów to przede wszystkim niestety trwałość – nie mogą się równać z dywanami wełnianymi. Dywany bawełniane niszczą się o wiele szybciej. Nie są również tak miękkie i wygodne do odpoczynku na nich.
Dywany ze sztucznych materiałów to kompromis pomiędzy jakością a ceną. Akryl i poliester sprawdzają się dobrze wszędzie tam, gdzie musimy liczyć się z zabrudzeniami: w pokojach dzieci, w salonie, w którym pies wyciąga się często na dywanie, oraz w rodzinach alergików, gdyż pozwalają na bezproblemowe czyszczenie. Coraz lepsza jakość dywanów wykonanych ze „sztucznej wełny” pozwala na znalezienie pięknego modelu w dobrej cenie. Zaletą jest także ich trwałość, jednak ze względu na sposób wykonania różnią się one od dywanów z materiałów naturalnych.