Spraw aby dywan był zawsze piękny !

Od konstrukcji i składu zależy możliwość zastosowania odpowiednio skutecznej metody czyszczenia dywanów oraz wystąpienia możliwych zagrożeń, które mogą wpłynąć na stan tkaniny. Zabrudzony dywan można poddać czyszczeniu chemicznemu, użyć środków piorących lub sięgnąć metod domowych, jak np. czyszczenie dywanu benzyną czy też kapustą kiszoną. Jednak, aby wybrany sposób przyniósł spodziewany rezultat, należy podjąć określone czynności przed rozpoczęciem czyszczenia dywanu.
W pierwszej kolejności dywan należy dokładnie wytrzepać oraz odkurzyć. Następne kroki są zależne od obranej metody czyszczenia dywanów. W przypadku czyszczenia ekstrakcyjnego w pierwszej kolejności używa się detergentu, który rozpylamy na zabrudzoną powierzchnię. Kolejnym krokiem jest odessanie go wraz z zanieczyszczeniami. Ta metoda wymaga używania specjalnej maszyny natryskowo-ssącej, popularnie nazywanego ekstraktorem ze zmiennymi końcówkami. Do dywanów stosuje się ręczne ssawki o szerokości do 30 cm, czy też głowicę wyposażoną w wirującą szczotkę. W przypadku tej metody nie można liczyć na rozpuszczenie silnych, miejscowych zabrudzeń. Stosowane detergenty mają delikatny charakter i w związku z tym krótki czas działania.
Kolejnym sposobem czyszczenia dywanów jest bonnetowanie. Ten nowoczesny, tani i często skuteczny sposób poleca się w przypadku tkanin o gęstym i niskim runie. Zaletą tej metody jest krótki czas schnięcia pranej powierzchni, brak osadu i przeciwdziałanie kolejnym zabrudzeniom. W pierwszym etapie bonnetowania dywan odkurza się na sucho. Następnie używa się odplamiaczy do usunięcia miejscowych, widocznych plam. Po wykonaniu tej czynności przychodzi czas na użycie specjalnego środka do bonnetowania oraz szorowarki jednotarczowej przy użyciu konkretnego padu dywanowego. W końcowym etapie ręczną szczotką zaczesuje się runo. Wadą stosowania tej metody jest konieczność jej powtarzania kilka razy w roku.
Mawia się jednak, że najskuteczniejsza metodą jest… regularne sprzątanie! Systematyczne czyszczenie dywanów, czyli odkurzanie i natychmiastowe usuwanie plam. Szybkość reakcji w tym przypadku jest kluczowa, dłużej pozostawione zanieczyszczenia trudniej usunąć. Najbardziej optymalna częstotliwość odkurzania to zwyczaj sprzątania 2-3 dni. Wszystko jednak zależy od trybu życia jaki prowadzimy i czy mamy dzieci, zwierzęta. Należy pamiętać, że dywany z długim włosiem najlepiej trzepać raz na kilka tygodni, odkurzanie może okazać się mało skuteczne. Coraz popularniejsze stają się odkurzacze do prania dywanów. Są to drogie maszyny, ale często warte przetestowania i inwestycji. Tańszą alternatywą jest wypożyczenie specjalistycznego odkurzacza lub skorzystanie z usług firm oferujących pranie dywanów.