Jak wyczyścić dywan z sierści?
Dla miłośników zwierząt dzielenie przestrzeni domowej z psem lub kotem jest jak mieszkanie z członkiem rodziny. Traktujemy nasze zwierzaki z szacunkiem i miłością, na jakie zasługują. Często pozwalamy im na wiele oraz rozpieszczamy je na wszelkie możliwe sposoby. O ile psu łatwiej jest zakazać wstępu do niektórych pokojów, o tyle kota dużo trudniej jest ograniczyć, a to wiąże się z roznoszeniem przez niego zanieczyszczeń w postaci piasku i sierści. Bez względu na to, czy sierść Twojego zwierzaka jest dla Ciebie utrapieniem, czy nie przeszkadza Ci w aż takim stopniu,w każdym domu, który zamieszkują czworonożni przyjaciele, powinno się często sprzątać.
Pies i kot kontra dywan – czy to ma sens?
Każdy z nas jest chyba świadom tego, że wszystkie zwierzęta mające futro, sierść lub włosy gubią je w mniejszym bądź większym stopniu. Przytrafia się to nawet ludziom. Intensywność wypadania sierści zależna jest od pory roku, rasy zwierzaka i stanu jego zdrowia. Choć nie wyeliminujemy tego problemu całkowicie, możemy go trochę ograniczyć poprzez częste wyczesywanie odpowiednimi przyrządami.
Pozostaje pytanie, czy skoro meble tapicerowane i dywany to miejsca, gdzie gromadzi się najwięcej zwierzęcych kłaczków, to czy lepiej z nich zrezygnować? Psy i koty z pewnością docenią przyjemny dywan rozłożony na podłodze. Warto postawić sobie pytanie – czy sami wolelibyśmy leżeć na gołej i twardej podłodze z desek bądź płytek, czy może na miękkim dywanie? Jeśli nie chcesz, aby pies wdrapywał się na kanapę lub łóżko, zapewnij mu komfort na poziomie podłogi, tak aby mógł być zawsze blisko Ciebie. W tej roli idealnie sprawdzi się właśnie dywan. Jeśli Twój zwierzak jest schorowany, starszy lub ma problemy z poruszaniem się, gładka podłoga znacznie utrudni mu schodzenie, a dywan przyniesie znaczną ulgę, eliminując problem ślizgania się łap. Sam dywan wystarczy regularnie czyścić. Jak robić to skutecznie? Podpowiadamy!
Jaki dywan wybrać, gdy mieszka z nami zwierzak
Pies lub kot w domu oznacza dla nas więcej zanieczyszczeń w postaci sierści i naniesionego ze spaceru piasku czy błota. To również większe zagrożenie ze strony roztoczy, grzybów i wszelkiego rodzaju alergenów, warto więc postawić na dywany, które pomogą je wyeliminować lub ograniczyć oraz ułatwią utrzymanie czystości. Nadają się do tego:
- dywany sznurkowe– od tradycyjnych dywanów tkanych różnią się metodą produkcji i wyglądem; są plecione i nie mają charakterystycznego długiego runa, a więc znacznie łatwiej je wyczyścić;
- dywany zewnętrzne o krótkim i zwartym runie – im krótsze i gęstsze, tym mniej sierści wniknie w jego głąb oraz tym łatwiej będzie go czyścić;
- dywany z tworzyw syntetycznych – włókna syntetyczne są bardzo odporne na wszelkiego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne, rozciąganie i ścieranie oraz redukują namnażanie się grzybów, pleśni i roztoczy. Do najtrwalszych zaliczane są dywany z włókien polipropylenowych;
- chodniki antypoślizgowe – to dobre rozwiązanie przy energicznych zwierzakach. Zapobiegną „tańcowaniu” dywanu podczas dzikich harców i ułatwi jego odkurzanie.
Usuwanie sierści z dywanu
Różne firmy oferują obecnie mnóstwo urządzeń i akcesoriów do walki z wszechobecną w domu sierścią psów i kotów, jednak to tradycyjne trzepanie dywanów jest tym, co sprawdza się najlepiej. Nie wiąże się przy tym z żadnymi kosztami. Metoda ta pozwala na pozbycie się z dywanu piasku i innych zabrudzeń zalegających na samym dnie, których nie sposób usunąć za pomocą odkurzacza. Najlepiej sprawdzi się wytrzepywanie dywanu raz w miesiącu, lecz w przypadku osób mieszkających samotnie i posiadających sporych rozmiarów dywan zadanie będzie utrudnione. Wystarczy wówczas trzepanie raz na kwartał.
Zwykłe odkurzanie dywanu raz w tygodniu to absolutne minimum, gdy chcemy utrzymać go we względnym porządku.Najlepiej robić to 2–3 razy w tygodniu, by nie pozwolić kłaczkom na wnikanie w głąb runa. Należy włożyć w tę czynność trochę wysiłku i mocniej dociskać końcówkę rury odkurzacza, przesuwając ją we wszystkich kierunkach, aby usunąć jak najwięcej sierści. Oczywiście można też użyć turboszczotki do odkurzacza bądź zaopatrzyć się w specjalny model przeznaczony do usuwania sierści z dywanów.
Warto mieć zawsze pod ręką specjalną rolkę do ubrań lub zdecydowanie tańszą rolkę szerokiej taśmy klejącej. Tym prostym przyrządem szybko pozbędziemy się sierści nie tylko z dywanu, ale także z kanapy, poduszek i ubrań.
Bardziej zaniedbane dywany możemy potraktować ryżową szczotką, gumową zmiotką lub podgumowanymi rękawicami – np. ogrodowymi. Przecierając dywan którymś z powyższych akcesoriów, z łatwością zgarniemy większość sierści zalegającej nawet dość głęboko. Bez problemu zmyjemy ją z nich wodą. Możemy wówczas kontynuować pracę aż do uzyskania zadowalającego efektu. Ostatni „szlif” możemy nadać odkurzaczem.
Ostatecznie dywan można też oddać specjalistom, którzy wyczyszczą go i wypiorą. Jednak takich zabiegów nie należy nadużywać, bo mogłoby to zaszkodzić strukturze dywanu.