Dywany dla alergików - jak wybrać ten odpowiedni?
7 września 2021

Dywany dla alergików - jak wybrać ten odpowiedni?

Nawet niewielka ilość kurzu, grzyby, różnego rodzaju drobnoustroje czy roztocza w dywanie to spore zagrożenia dla osób cierpiących na alergię. Jednak czy oznacza to, że muszą one zrezygnować z dywanów i nie mogą ich wplatać w wystrój wnętrza swojego domu czy mieszkania? Na szczęście obecnie oferowane warianty sprzyjają alergikom, dlatego nawet dywan dla dziecka alergika to żaden problem. Zobacz, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na konkretny produkt.

Dywan dla alergika - z jakiego materiału powinien być wykonany?

Dywany dla alergików powinny być wybierane z dużym naciskiem na materiał, z jakiego zostały wykonane. Jednym z najlepszych rozwiązań materiałowych na wykładzinę dla alergików czy dywan jest włókno syntetyczne, czyli poliester oraz polipropylen. Wykorzystanie takich sztucznych materiałów ma dodatkową zaletę — są one antystatyczne. Praktyce oznacza to, że nie osadza się na nich kurz. Nie chłoną również wody. Osoby z alergią powinny natomiast zdecydowanie unikać dywanów wykonanych z wełny — szczególnie, że w tym materiale rozwijają się mikroorganizmy, w tym wspomniane już roztocze. Wełna ma również właściwości termoizolacyjne, co stanowi idealne środowisko do rozwoju w nich różnego rodzaju bakterii.

Dywan dla alergika nie powinien być również wykonany z juty czy jedwabiu, bo te również mogą być podrażniające. Naturalnym materiałem, z którego może być wykonany dywan dla osoby cierpiącej na alergię jest bawełna. Główną zaletą takich dywanów jest niewielka waga, co pozwala na ich przesuwanie, a w razie konieczności wypranie nawet w pralce — szczególnie w przypadku małych dywanów. Oprócz tego dywany wykonuje się z kokosu czy trawy morskiej - one także są właściwe dla wrażliwych osób.

Dywan dla dziecka alergika, a wysokość runa

Wybierając dywan dla dziecka alergika czy dla osoby dorosłej konieczne jest zwrócenie uwagi nie tylko na sam materiał, z jakiego został on wykonany. Kluczowe będzie również wybranie modelu z odpowiednią wysokością runa. W celu zapewnienia bezpieczeństwa alergikowi, runo dywanu powinno być jak najkrótsze, a jego wysokość nie powinna przekraczać 12 mm. W tym przypadku idealnie sprawdzają się wszystkie dywany wykonywane metodą tkania na płasko. Są one odstającego runa, w którym mogłyby rozwijać się bakterie. Mając na uwadze wysokość runa, zdecydowanie odradza się wybieranie dywanów Shaggy. Charakteryzują się one dużą puszystością, a to sprzyja rozwojowi bakterii szkodliwych dla alergików.

Dywany dla alergików, a certyfikat - czy to ważne?

Niewiele osób ma świadomość tego, że dywany dla alergików mają odpowiednie certyfikaty. W przypadku dywanów wykonanych z włókien syntetycznych w trakcie ich używania mogą wydzielać z siebie tak zwane lotne i szkodliwe związki organiczne. Dla osób borykających się z alergią zanieczyszczenie powietrza jest niezwykle niebezpieczne i może skutkować nasileniem się objaw alergicznych.

Wykładzina dla alergików, jak i sam dywan powinna mieć specjalny atest informujący, że do produkcji nie zastosowano szkodliwych substancji, które mogą dodatkowo zwiększać poziom alergii. Certyfikat GUT potwierdza, że dany produkt jest pozbawiony zanieczyszczenia chemicznego, a tym samym może być wykorzystywany przez alergików.

Jak dbać o dywan dla alergika?

Nawet najlepszej jakości dywan dla alergika nie spełni swojego zadania, jeżeli nie będzie się o niego odpowiednio dbać. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne skutecznie usuwają szkodliwe elementy z dywanów, zapewniając bezpieczną przestrzeń. Ważne jest, aby podczas odkurzania czy sprzątania, alergik nie przebywał w danym pomieszczeniu.

Pierwszym skutecznym sposobem na zachowanie dywanu w czystości jest jego częste odkurzanie. Nie ma tu znaczenia, z jakiego materiału został wykonany, jest to jeden z najlepszych sposobów — pod warunkiem wykorzystania do tego celu odkurzacza wyposażonego w filtr HEPA. Wskazane jest również czyszczenie w wyższych temperaturach. Dysponując odpowiednim urządzeniem, można czyścić dywan z wykorzystaniem nawet w 60°C - 80°C. W zimie warto natomiast wykorzystać stary i sprawdzony sposób, jakim jest wystawienie dywanu na skrajnie niską temperaturę, co pozwala pozbyć się bakterii.

Dywany dla alergików - kiedy zdecydować się na profesjonalne czyszczenie?

Jeżeli nie masz dostatecznie dużo czasu, aby dbać o dywan w pokoju alergika, lub nie dysponujesz niezbędnym do tego celu sprzętem? Wcale nie oznacza to, że musisz z niego rezygnować. Można powierzyć to zadanie specjalistom. Profesjonalne pranie dywanu skutecznie usuwa nie tylko zabrudzenia, ale również szkodliwe dla alergika roztocza i inne bakterie. Na taką usługę warto decydować się przynajmniej raz w roku.

Profesjonalne czyszczenie w przypadku alergików jest ważne z jeszcze jednego względu. Specjaliści wykorzystują podczas jego wykonywanie wysokiej jakości środki. Są to sprawdzone preparaty przeznaczone do konkretnego typu dywanu. Wystarczy powiadomić ich podczas jego oddawania, że należy do alergika, a dobiorą płyny i inne produkty czyszczące, które nie będą dla niego szkodliwe. Obecnie nie ma z tym najmniejszego problemu, a specjalistyczne firmy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów.

Czy dywany mogą być niebezpieczne dla alergików?

Osoby borykające się z alergią, często zastanawiają się, czy dywan jest odpowiednim wyposażeniem do ich domu lub mieszkania. Z reguły starają się oni rezygnować z tego typu dekoracji i dodatków, nie wiedząc, że istnieją bezpieczne sposoby, aby wkomponować je do wnętrz. Obecnie produkowane dywany, wytwarzane są również z myślą o alergikach — świadczą o tym odpowiednio dobrane metody produkcji, jak również użycie specjalnych materiałów. Również sam certyfikat GUT świadczy o tym, że dywan może być bezpiecznie wykorzystany w pokoju alergika.

Obawiasz się o roztocza w dywanie? To żaden problem. Sprawdź, jakie wyposażenie powinieneś wybrać, jeżeli jesteś alergikiem. Możliwości masz naprawdę sporo. Nie rezygnuj ze swoich marzeń o pięknie urządzonym wnętrzu - przytulnym i pełnym ciepła.

Powrót

Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane sa za pośrednictwem Dotpay.pl

dotpay