Historia Dywanów
10 maja 2018

Historia Dywanów

Dziś Opowiemy trochę o Historii pięknych dywanów

Dywan to ozdoba wnętrz, która towarzyszy nam już od bardzo dawna. Słowo „dywan” pochodzi z języka tureckiego – „diwan” oznacza radę, biuro. Natomiast w języku perskim oznacza „trybunał”. Tkanina dekoracyjna jaką jest dywan najprawdopodobniej pojawiła się po raz pierwszy w Azji Centralnej, między III a II tysiącleciem p.n.e. Pierwsze dywany plecione były w Persji i do dziś produkty pochodzące z tego kraju są uznawane za najlepsze i najdroższe. Z ich produkcji słyną także Chiny, gdzie tka się je z wełny lub jedwabiu oraz Turcja, w której prym wiedzie kolorystyczny kobierzec. Innymi producentami dywanów jest Nepal, Turkmenistan i Pakistan.

Początkowo powstawały w celach użytkowych, miały zabezpieczać przed brudem i izolować od zimna. Łatwo można było też je zwijać i transportować. W krajach Orientu odgrywają do dziś ważną rolę w wydarzeniach rodzinnych, politycznych, a przede wszystkim religijnych w postaci dywanów modlitewnych. Stanowiły centrum spożywanych posiłków, życia rodzinnego, na nich spano, podejmowano gości. W Polsce jako słynne arrasy zdobiły ściany sal pałacowych. Nieprzypadkowo były traktowane jako królewskie posagi oraz dary o bardzo wysokiej wartości.

Dawniej, w kwestii kolorystyki dywanów używano barwniki naturalne np. z warzyw, minerałów, korzeni czy też z kory. Dopiero w połowie XIX wieku w ich miejsce zaczęto używać barwniki syntetyczne. W ten sposób zaniknęły różnice regionalne dotyczące barw. Z tego powodu na wartości zyskały wzory, które wykonane są z tkanin niebarwionych tj. naturalnych odcieni wełny. Najstarszym zachowanym dywanem, który został odkryty w 1947 roku w bryle lodu na syberyjskich terenach jest „Pazyryk”. Można go podziwiać w Państwowym Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu. Wytworzony został najprawdopodobniej w III wieku p.n.e.

Ponadto odrębną tematyką są wzory, które występują na dywanach. Ma to związek z ich pochodzeniem, regionem oraz przeznaczeniem. Wszystkie dywany modlitewne posiadają elementy z niszy religijnej, jak np. gwiazdę Abrahama, drzewo życia, dłonie osoby modlącej. Zróżnicowane jest znaczenie symboli zwierzęcych. Przykładowo głowa byka oznacza płodność męską, z kolei wąż i skorpion odpędza choroby.

Dzisiejsze dywany przede wszystkim zdobią podłogi w naszych domach. Idealnie wpisują się w eleganckie salony, dziecięce pokoje czy też designerskie wizje współczesnych projektantów. Do produkcji dywanów używa się maszyn, co znacznie obniżyło koszty ich wytwarzania. Powstające w ten sposób wzory i kolory są równomierne i można je z łatwością powtarzać. Jednak nadal w niektórych zakątkach świata wytwarzane są manualnie, tradycyjnymi metodami przez specjalnych wyrobników.

Powrót

Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane sa za pośrednictwem Dotpay.pl

dotpay