Wykładziny w pokoju dziecięcym – czy warto?
14 listopada 2017

Wykładziny w pokoju dziecięcym – czy warto?

Czy warto stosować wykładziny w pokoju dla dzieci ? 

Decyzja o założeniu wykładziny w pokoju dziecięcym czasami spotyka się z dużym wahaniem ze strony rodziców. Jest ono przede wszystkim spowodowane myśleniem o ewentualnych stratach: a co będzie, jeśli dziecko zaleje ją farbami? Co w przypadku wdeptania w nią czekolady, plasteliny czy innych trudnych do usunięcia materiałów? Czy aby na pewno jest ona higieniczna? Jak się okazuje, warto mimo wszystko postawić na wykładzinę w pokoju dziecięcym z kilku powodów.

Pierwszy z nich i zarazem najważniejszy to bezpieczeństwo. Małym dzieciom wygodniej będzie ćwiczyć pierwsze kroki na miękkim podłożu. Te nieco starsze docenią wykładziny z jednej strony przy zabawach na jej powierzchni, z drugiej – podczas upadków, dość powszechnych nie tylko u najmłodszych. Podłoga bez żadnego zabezpieczenia stwarza ryzyko poślizgnięcia się na niej, niewielki chodnik również nie będzie pod tym względem bezpieczniejszy. Tymczasem cała podłoga pokryta wykładziną jest zabezpieczona nie tylko na wypadek upadków i otarć: to również zabezpieczenie dla zabawek i innych przedmiotów. Ile razy zdarzyło nam się coś upuścić przez przypadek czy zamyślenie? Dzieciom również zdarzają się takie sytuacje i często niestety wiążą się z uszkodzeniem ukochanej zabawki. Gruba i miękka wykładzina minimalizuje ryzyko tego typu strat, zabezpiecza także podłogę przed zniszczeniem. To dobre rozwiązanie, gdy posiadamy w danym pomieszczeniu panele lub drewnianą podłogę – możemy je zabezpieczyć na okres dzieciństwa, a przy okazji dalszego remontu zmienić pokój dziecka na azyl dla nastolatka.

Gruba wykładzina świetnie tłumi także dźwięki, co ma również znaczenie w przypadku młodszych dzieci. Stukanie, rozsypujące się klocki, dźwięk kół samochodzików czy innych zabawek może nie spotkać się z aprobatą sąsiadów w przypadku bloków. Niestety, w wielu mieszkaniach poziom izolacji jest niewystarczający, co może wiązać się z nieprzyjemnościami ze strony osób mieszkających pod nami. Położenie wykładziny nie tylko będzie dodatkową barierą dla dźwięku, ale również dla zimna – dzięki temu nasze pociechy bez problemu będą mogły bawić się godzinami na podłodze bez marznięcia.

Współcześnie produkowane wykładziny to prawdziwe dzieła sztuki do zadań specjalnych: są trwałe, odporne na ścieranie i często również plamoodporne. Bez obaw możemy pozwolić dzieciom na swobodną zabawę – w przypadku poważniejszych zabrudzeń możemy skorzystać ze specjalnego środka do czyszczenia. Ponadto wykładziny posiadają także trwałe kolory, dzięki czemu nie bledną pod wpływem działania promieni słonecznych oraz podczas procesu czyszczenia.

Jedną z ważnych kwestii jest także kolorystyka i wzór wykładziny. Choć kusi nas często dokonanie inwestycji na lata i wybór bezpiecznych, stonowanych barw, puśćmy wodze fantazji i pozwólmy dzieciom wybrać ciekawy wzór wykładziny. Popularne miasta z ulicami dla samochodów, dżungla czy morze mogą być świetnym pomysłem na zabawę i inspiracją, która wspomoże rozwój dziecka. Wykładzina z ulubionymi bohaterami bajkowymi uprzyjemni natomiast czas zabawy i odpoczynku.

Powrót

Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane sa za pośrednictwem Dotpay.pl

dotpay