Jak pielęgnować dywany?
14 listopada 2017

Jak pielęgnować dywany?

Sprawdź jak dbać o dywan , tak aby wyglądał jak nowy !

Decydując się na zakup dywanu zwykle zależy nam na tym, by służył nam przez dłuższy czas – szczególnie w przypadku droższych dywanów. Dlatego warto zadbać o niego właściwie poprzez stosowanie odpowiedniej pielęgnacji, umiejętne czyszczenie i ochrony przed zabrudzeniami. O czym przede wszystkim należy pamiętać? Jedną z najważniejszych zasad jest zachowanie umiaru i ostrożności. W sklepach możemy znaleźć mnóstwo środków do czyszczenia i pielęgnacji dywanów, jednak nie wszystkie będą odpowiednie do danego materiału bądź rodzaju zabrudzeń. Dlatego przed ich zastosowaniem zawsze powinniśmy dokładnie zapoznać się z opisem oraz wypróbować dany środek na mniej widocznej części dywanu. W przypadku wątpliwości lepiej oddać dywan w ręce specjalistów.

 

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym i czyszczącym jest odkurzanie, które powinniśmy przeprowadzać w miarę regularnie. Kryterium są przede wszystkim nasze potrzeby: część osób odkurza dywan co drugi dzień, dla części wystarczające będzie czyszczenie raz w tygodniu. Wszystko zależy od tego, jak intensywnie jest on użytkowany. Nieprawdą jest, że dywanów nie należy odkurzać w pierwszym okresie użytkowania. Prawidłowo przeprowadzone odkurzanie nie zniszczy dywanu, a jako produkt fabrycznie nowy będzie on posiadał jeszcze zabrudzenia związane ze strzyżeniem. Pylenie jest szczególnie niekorzystne w przypadku alergików, dlatego producenci sugerują delikatne odkurzanie szczotkami, które pozwoli na skrócenie tego okresu. Pylenie występuje szczególnie intensywnie w przypadku dywanów wełnianych. Samo odkurzanie pozwoli już w pewnym stopniu zapobiegać tworzeniu mocniejszych zabrudzeń, bowiem zostają one usunięte jeszcze przed wniknięciem w głąb dywanu.


Niestety, nie zawsze uda nam się uniknąć poważniejszych zabrudzeń. Przewrócona filiżanka czy upuszczony talerzyk z ciastem mogą przytrafić się każdemu, dlatego warto szybko reagować w takich sytuacjach. W przypadku dywanów z tworzyw sztucznych najlepiej jest od razu próbować wyczyścić zabrudzenie, bowiem wysychają one bardzo szybko. Plamy zaczynamy czyścić od krawędzi, stopniowo przesuwając się do środka zabrudzenia. Należy pamiętać, by nie dopuścić do przemoczenia dywanu.

 

Co pewien czas możemy także zdecydować się na czyszczenie dywanu na mokro. Co ile dni powinniśmy przeprowadzać taki zabieg? Wszystko zależy od intensywności użytkowania oraz zabrudzeń. By nie dopuszczać do ich utrwalenia, ale również usuwać roztocze znajdujące się w dywanie watro zastosować specjalny szampon do prania dywanów bądź preparat w pianie lub proszku – ważne jest, by wcześniej wypróbować jego działanie. Jeżeli nasz dywan jest silnie zabrudzony i potrzebujemy pomocy profesjonalistów, możemy oddać go do czyszczenia w specjalnym punkcie. Nie należy jednak przesadzać z częstotliwością tego typu zabiegów i stosować je tylko w przypadku realnej potrzeby, by nie zniszczyć naszego dywanu. Czyszczenie poprzez całościowe pranie, płukanie wodą z węża czy karchera są niewskazane, ponieważ mogą spowodować trwałe uszkodzenie dywanu.

Powrót

Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane sa za pośrednictwem Dotpay.pl

dotpay