Piękny dywan jest praktycznym dodatkiem niejednego domu. Pozwala cieszyć się wyjątkowym klimatem całego wnętrza, ociepla je i dodaje mu przytulności. Odpowiednim modelem wyznaczamy w salonie naszą strefę komfortu i wypoczynku. Dywany stanowią idealny i bezpieczny plac zabaw dla naszych pociech, wygodne legowisko dla zwierząt domowych oraz miękkie podłoże dla bosych stóp. Dywan powinien być przede wszystkim, dodatkiem bezpiecznym, i nie mówimy tylko o składzie runa oraz użytych barwnikach, równie istotne dla bezpieczeństwa jest jego unieruchomienie oraz zabezpieczenie podwijających się krawędzi lub narożników. Tym razem przedstawimy kilka sposobów, jak zabezpieczyć dywany przed przesuwaniem się.
Kiedy warto przymocować dywan do podłogi?
Mało kto zawraca sobie głowę mocowaniem dywanu do podłogi i dopiero gdy zaistnieje określona sytuacja, przychodzi refleksja, że niektórych problemów można uniknąć dzięki odpowiednim rozwiązaniom. Warto unieruchomić dywan:
● gdy w domu są małe dzieci;
● gdy mieszkają z nami energiczne psy;
● gdy brzegi lub narożniki dywanu zawijają się ku górze;
● kiedy dywan jest bardzo duży.
Stosując różne metody unieruchomienia dywanu, możemy uniknąć przykrych wypadków – potknięć, zrzuconych ze stolika naczyń, rozlanych napojów, upadków itp. Poniżej przedstawimy co zrobić, żeby dywan się nie ślizgał, dzięki czemu każdy będzie mógł dopasować najlepszą dla niego metodę i środki.
Zabezpieczanie dywanu za pomocą mebli
Proste sposoby czasami sprawdzają się najlepiej– w celu unieruchomienia dywanu wystarczy w odpowiednich miejscach ustawić na nim meble. W salonie możemy wykorzystać do tego kanapę, fotele i stolik. W sypialni najlepiej położyć część dywanu pod łóżkiem, a dodatkowo można ustawić fotel. Stosując tę metodę, należy pamiętać o jednej ważnej rzeczy, a
W sypialniach bardzo często zamiast jednego dużego dywanu są układane dwa mniejsze po obu stronach łóżka, wówczas nie sprawdzi się metoda przyduszania meblami i trzeba będzie zastosować któryś z poniższych sposobów.
Mocowanie na stałe
Taki sposób należy do dość drastycznych, ale jest niezwykle skuteczny. Dywan możemy zamocować na stałe na dwa sposoby:
- za pomocą specjalnego kleju;
- za pomocą dwustronnej taśmy klejącej.
Jak zamocować dywan na panelach lub płytkach za pomocą kleju lub taśmy? Najpierw należy dokładnie odkurzyć z obu stron sam dywan oraz podłogę, którą należy też wcześniej umyć. Po wyschnięciu wybieramy miejsce, w którym ma się znajdować dywan i po nieznacznie mniejszym niż sam dodatek obwodzie nakładamy klej lub przyklejamy jedną warstwę taśmy, a następnie rozwijamy na tym miejscu nasze akcesorium. Można też ułożyć dywan i krok po kroku przyklejać go do paneli, zabezpieczając jedynie brzegi. Jeśli dywan jest bardzo duży, warto dodatkowo podkleić również jego środek.
Metoda klejenia daje najlepsze efekty– nie tylko utrzymuje dywan na miejscu nawet podczas intensywnej eksploatacji, lecz także niweluje ryzyko podwijania się brzegów i narożników. Niestety ma też minusy, gdyż jest to przytwierdzanie na stałe i chcąc oderwać dywan przymocowany klejem do podłogi, możemy go uszkodzić, a sam klej będzie trudny do usunięcia. Podobnie z dwustronną taśmą klejącą, którą wprawdzie łatwiej usunąć z tekstyliów, natomiast na panelach może pozostawić mało estetyczne ślady.
Jak unieruchomić dywan za pomocą specjalnej maty?
Mata antypoślizgowa pod dywan jest niezwykle praktycznym narzędziem pozwalającym utrzymać każdy model na miejscu. Zależnie od oferty jest ona dostępna na metry lub w mniejszych kawałkach. Jej ogromną zaletą jest łatwość przycięcia na potrzebny wymiar oraz możliwość prania w pralce, co pozwala na przywrócenie antypoślizgowych właściwości po nadmiernym zabrudzeniu, a zwłaszcza zapiaszczeniu.
Antypoślizgowe maty najlepiej jest rozłożyć pod każdym narożnikiem dywanu, co w zupełności wystarczy do jego unieruchomienia. W przypadku modeli o niewielkich rozmiarach lub nieregularnych kształtach można użyć takiej maty na całej powierzchni dywanu. Narzędzie to jest na tyle płaskie, że w większości przypadków nie powoduje wyczuwalnych, ani widocznych uwypukleń na prawej stronie.
Antypoślizgowa guma pod dywan
Innym, praktycznym dodatkiem zabezpieczającym podłogi, jest guma pod dywan. To specjalna siatka z tworzywa sztucznego o różnych szerokościach dostępna na metry, tzw. siatka anty-slip. Nie wymaga żadnego mocowania do podłogi czy dywanu, jednak ze względu na wyraźną grubość 1–2 mm zalecane jest rozłożenie jej pod całą powierzchnią naszego dodatku, aby uniknąć wyraźnych wybrzuszeń. Nawet podczas sztukowania mata nie wymaga dodatkowego łączenia, gdyż jej antypoślizgowe właściwości doskonale utrzymują wszystko na miejscu.
Niestety nawet pomimo częstego odkurzania, po pewnym czasie można zauważyć nieznaczne osłabienie właściwości siatki anty-slip – oznacza to, że została ona oblepiona zbyt dużą ilością zabrudzeń i wymaga wyczyszczenia. Wystarczy jednak umyć ją w wodzie z płynem do naczyń, odkurzyć dywan z obu stron i wyczyścić podłogę, aby móc ponownie rozłożyć matę pod dywanem.
Pozostałe sposoby na unieruchomienie dywanu
Poza wyżej wymienionymi metodami na unieruchomienie dywanu można jeszcze wypróbować antypoślizgową gumę do skarpet. To płynny lateks, który nakładamy punktowo na tekstylną powierzchnię. Preparat nadaje się nie tylko do dziecięcych paputków i skarpet, ale również do dywanów. Wystarczy zaaplikować odpowiednią ilość i zaczekać aż wyschnie. Ponieważ na dużych powierzchniach ten proces może być żmudny i czasochłonny, lepiej zdecydować się na tę metodę przy mniejszych modelach dywanów.
Ostatnim sposobem jest użycie specjalnych rzepów – jak unieruchomić dywan za ich pomocą? Najczęściej jest to komplet kilku par rzepów (okrągłych lub kwadratowych), które przyklejamy do podłogi i dywanu. Jednakże ze względu na swoją grubość, mogą być wyczuwalne pod powierzchnią.
Kolekcja dywanów antypoślizgowych
Osoby, które dopiero planują zakup bezpiecznego dywanu, powinny poszukać modeli, które fabrycznie zawierają już antypoślizgowy spód, jak np. kolekcja Print Toscana. Tego typu modele charakteryzują się bardzo krótkim runem, dzięki któremu wzory są nanoszone z fotograficzną dokładnością. Niestety antypoślizgowa powierzchnia sprawia, iż takie dywany nie nadają się do ogrzewanych podłóg. Decydując się na model z długim runem oraz posiadając podłogowe ogrzewanie, musimy jednak zdecydować się, na któreś z powyższych narzędzi pomagających ujarzmić dywan.
O czym warto pamiętać?
Wszystkie gumowe, silikonowe i lateksowe zabezpieczenia dywanów przed ślizganiem się, mają powierzchnie silnie przyciągające brud, który z kolei niweluje ich podstawowe właściwości. Ważne, aby układać je na czystej i odtłuszczonej powierzchni posadzki oraz regularnie myć. Samo odkurzanie dywanu nie wystarczy, gdyż cięższe zanieczyszczenia i tak przedostają się na spód, a oblepiona brudem guma czy silikon zaczynają się przesuwać. Wystarczy jednak regularne sprzątanie, by akcesorium służyło nam przez długi czas.